Dnes je pondelok, 15.júl 2019, meniny má: Henrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Bratislave odhalili pamätnú tabuľu obetiam povodní v Bratislave

marec 23, 2017 - 09:37
Včerajší Svetový deň vody si Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. (SVP) pripomína odhalením pamätnej tabule obetiam povodní v Bratislave.
Dunaj, najväčšia rieka pretekajúca územím Slovenska, počas posledných stáročí spôsobila mnohokrát povodeň so značnými škodami na majetku i životoch. Protipovodňové opatrenia, ukončené v roku 2010, priniesli obyvateľom Bratislavy pocit väčšej bezpečnosti pred hrozbami povodní. Vďaka týmto opatreniam, napriek mimoriadne vysokej hladiny Dunaja, bola Bratislava pred ničivými následkami povodní uchránená.
 
Slávnostné odhalenie tabule obetiam povodní v Bratislave sa uskutoční za prítomnosti štátneho tajomník ministerstva životného prostredia SR Norberta Kurillu, námestníčky primátora Bratislavy Ľudmily Farkašovskej, zástupcu arcibiskupského úradu a riaditeľa Odštepného závodu Bratislava SVP Jozefa Dúcza. 
Dunaj patrí medzi najväčšie rieky, ktoré pretekajú cez územie Slovenska. Za posledných 500 rokov sa vyskytlo viac ako 100 povodní, ktoré spôsobili veľké materiálne škody a vyžiadali si aj ľudské obete. Presný počet obetí Dunaja v Bratislave nie je známy, z kroník a historických záznamov však predpokladať, že išlo o stovky ľudí. 
 
SVP ako správca vodných tokoch realizoval v rokoch 2006 až 2009 protipovodňovú ochranu mesta Bratislava, ktorá výrazným spôsobom minimalizuje riziko vzniku škôd v našom hlavnom meste. Už v roku 2013, počas historicky najvyšších prietokoch na Dunaji, sa ukázala funkčnosť týchto opatrení a Bratislava neutrpela výraznejšie škody. 
Ako uviedla námestníčka primátora Ľudmila Farkašovká: " Voda je život a živel v jednom. Už celé stáročia nás presviedča o svojej sile, o čom svedčia aj povodňové značky v našom meste. To, že pamätnú tabuľu obetiam bratislavských povodní odhaľujeme v dnešný deň, kedy si pripomíname Svetový deň vody, nie je náhoda. Rovnako ani to, že táto tabuľa bude umiestnená na budove bratislavskej radnice na nádvorí sv. Jána Nepomuckého, patróna vôd. Chcem sa v mene občanov hlavného mesta poďakovať práve Slovenskému vodohospodárskemu podniku za to, že nás chráni pred povodňami a rovnako aj za túto pamätnú tabuľu venovanú obetiam povodní v Bratislave."
„Pamätník má omnoho väčší význam. Nepripomína len ľudí, ktorí zahynuli. Zároveň by nám mal pripomínať, že boj proti povodniam nestojí a nepadá len na priehradách. Každý z nás sa môže stať pomyselnou hrádzou proti budúcim katastrofám, ak zvolí šetrnejší a zodpovednejší prístup k životnému prostrediu,“ vyhlásil Norbert Kurilla, štátny tajomník ministerstva životného prostredia SR.
 
„Vodohospodári na Slovensku už stáročia bojujú s negatívnymi dôsledkami veľkej vody. Pevne verím, že protipovodňové opatrenia, ktoré sme realizovali v Bratislave v roku 2011, zabránia podobným tragédiám, ako to bolo v minulosti,“ povedal riaditeľ Odštepného závodu Bratislava,  SVP  Jozef Dúcz.  

- - Inzercia - -