Dnes je sobota, 20.apríl 2019, meniny má: Marcel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Robo Beňo nebol jediný: Ktorým známym päťdesiatnikom zlyhalo srdce?

marec 27, 2017 - 16:04
Slovenskom otriasla smrť bývalého moderátora a politika Roba Beňa, ktorý minulú sobotu podľahol infarktu. Môže za jeho náhly odchod priveľa stresu a rýchla doba, v ktorej žijeme?

„Stalo sa to, keď si zobral najmladšieho syna, išli sa spolu hrať aj s mojou sestrou, mali sme totiž oslavu,“ uviedla užialená Beňova snúbenica Lenka Kapustová. Bývalý televízny moderátor, o ktorom je známe, že odkladal operáciu srdca, skonal v sanitke počas prevozu do nemocnice na bratislavských Kramároch. Záchranári sa ho snažili trikrát resuscitovať, no neúspešne. Trojnásobného otca sa im už nepodarilo oživiť. 

Prečítajte si aj: Smutná správa: Zomrela česká speváčka Věra Špinarová

„Druhým najčastejším kardiovaskulárnym ochorením je poškodená srdcová chlopňa, čo bol aj prípad Roba Beňa. Môže byť spôsobená zápalom v tele alebo degeneratívnymi zmenami. Prípad Roba Beňa je o to smutnejší, že to bol človek v tzv. najlepších rokoch, plný života a elánu,“ vyjadrila sa Dobroslava Krajačičová, hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.  Ako je možné, že si zlyhanie srdca vyberá čoraz mladšie obete?

Veď päťdesiatštyriročný človek nie je natoľko „opotrebovaný“, aby mu srdce vypovedalo službu. Alebo sa časy natoľko zmenili, že vplyvom negatívnych faktorov trpia srdcovocievnymi chorobami oveľa mladší ľudia ako pred rokmi, keď nebolo toľko stresu ako je dnes? „Súčasné rýchle životné tempo, stresy, zlá životospráva a málo pohybu tiež výraznou mierou prispievajú k tomu, že počet pacientov na srdcovocievne ochorenia stúpa. Pritom vek u mužov okolo 50. roku života je práve najkritickejším obdobím pre vznik chorôb srdca a ciev,“ tvrdí hovorkyňa NÚSCH. Robo Beňo nie je jediný, kto odišiel z tohto sveta priskoro. Mnohí známi ľudia sa tiež nedokázali popasovať s náhlym zlyhaním srdca alebo infarktom.

Jaro Filip: Geniálny nervák

Veľa pracoval, veľa fajčil, veľa tvoril. Všetko, na čo siahol, sa menilo na trvalú hodnotu. Mimoriadne talentovaný umelec, hudobník, skladateľ, humorista a dramaturg, milovaný otec a manžel. Presne taký bol Jaro Filip, ktorý vo veku päťdesiatjeden rokov zomrel na následky rozsiahleho infarktu srdcového svalu. Ten sa dostavil jedno letné ráno, keď sa Jaro venoval svojmu milovanému internetovému četovaniu.

Doma za počítačom ho v kolapse našiel jeho syn Jaro. Ten si myslí, že sa na umelcovom zdraví podpísal stres a hektický životný štýl. „Otec bol v strese stále, žil hektickým životom od rána až do večera. Najväčším problémom bolo, že sa bál doktorov. Namiesto toho, aby sa preventívne dával vyšetriť, bojkotoval to. Pokiaľ mu bolo dobre, nič neriešil, a keď bolo zle, už bolo zle. Jeho život bol taký hektický, že ani nemal čas myslieť na nejaké choroby... Už ráno, keď vstal, vyzeral, akoby ho zbili. Tesne pred smrťou sa aj sťažoval, mama ho posielala k doktorovi, no on jej len odvetil, že so sprostosťami k doktorom chodiť nebude. On veci vždy zľahčoval. Ale hypochonder bol obrovský,“ zaspomínal si na otca Jaro Filip mladší.

Stano Radič: Smrť ho zaskočila na ceste

Ani tento humorista, kolega talentovaného Jara Filipa nečakal, že si ho smrť nájde nečakane a rýchlo – uprostred premávky za volantom auta. Nebyť dcéry Evy, ktorá šikovne zareagovala a okamžite sa chopila volantu a šliapla na brzdy, mohla byť tragédia v rodine Radičovcov dvojnásobná. Sympatický sociológ a glosátor odišiel mesiac pred svojou päťdesiatkou, za sebou však okrem trúchliacej manželky a neskôr predsedníčky slovenskej vlády Ivety Radičovej, zanechal aj úspešné rozhlasové a divadelné komédie.  Popularitu si Radič získal najmä účinkovaním v zábavných televíznych reláciách spolu s Mirom Nogom, Štefanom Skrúcaným a Rasťom Piškom.

Ktorí ďalší známi ľudia podľahli infarktu? Dočítate sa v aktuálnom čísle časopisu Slovenka č. 13! 

- - Inzercia - -