Dnes je pondelok, 24.jún 2019, meniny má: Ján
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vinárstvo v ktorom sa nakrúca Búrlivé víno a jeho veľkonočná ponuka

apríl 09, 2017 - 19:29
Veľká noc je jedným z najviac oslavovaných sviatkov na Slovensku. Ide o sviatok, ktorý je okrem iného spojený s hojným stolovaním. Zvyčajne sa zíde celá rodina a po období pôstu si doprajú kvalitné jedlo. K sviatočnému stolovaniu neodmysliteľne patrí i kvalitné víno. Dovolili sme si preto vyspovedať jedného z najlepších someliérov na Slovensku, pána Attilu Kovácsa z vinárstva ELESKO.

Aké vína sú na sviatky jari najviac žiadané?

Samozrejme ľahšie  voňavé biele a ružové. Okolo Veľkej noci sa klienti už zaujímajú o čerstvé a najnovšie ročníky 2016. Vína s malým percentom alkoholu a krásne voňavé vína sú práve na jar najpopulárnejšie. Pred konzumáciou odporúčam vínko poriadne zachladiť cca na 10-12 stupňov.

S jarou prichádza i chuť na ružové vína. K akým jedlám sa najviac hodia? Sú to skôr ženské vína?

Ružové vína v dnešnej dobe konzumujú aj muži, tak pokojne môžeme tvrdiť že rosé je „unisex“ víno, teda aj pre pánov aj pre dámy. K ružovým vínam sa hodia najmä  ľahšie jedlá, ako sú napríklad šaláty, kuracie mäso, rôzne predjedlá, šargľové špeciality, či iné sezónne pokrmy. Dámy preferujú skôr polosladké ružové vína a chlapi, keď sa rozhodnú pre ružové, vyberajú skôr suchšie.

Aké je vaše najobľúbenejšie víno z produkcie ELESKO? K čomu sa najviac hodí?

Moje najobľúbenejšie víno ELESKO je z rady Super Premium a je to  Elesko Pinot Noir „Otec“.. K tomuto víno avšak potrebujeme aj dobré jedlo, pretože je to tzv. „Veľké červené“. Najviac sa hodí k lahodnej divinovej paštéte, alebo k teľacím líčkam, smelo ho však môžeme použiť i k červenému mäsu, vysokej zvery a silným, aromatickým syrom.  Pinot Noir je víno tmavej granátovo červenej farby s tehlovým okrajom. Vo vôni dominujú tóny červeného a čierneho ovocia, s dotykom tabaku a korenia. Chuť vína je harmonická a dostatočne perzistentná.

Ak by ste mali zostaviť jedálny lístok na veľkonočný sviatočný stôl a k nemu vybrať vína, čo by ste poradili? 

Určite by som si vybral sekt ako aperitív. Samozrejme, keď bude krásne slnečné počasie na Veľkú noc tak na sviatočnom stole nemôže chýbať ELESKO Petit Merle Rosé 2016 a Chardonnay barrique, lebo keď tradične konzumujeme údené mäso a šunku, tak práve k týmto pokrmom najviac pasuje vínko čo pár mesiacov zrelo v barikovom sude.  Také víno totiž obsahuje arómu vanilky a sladkého drievka a práve preto sa krásne hodia k slávnostnému jedlu, ktoré konzumujeme počas Veľkonočných  sviatkov.

ELESKO ponúka i hroznové šťavy a sýtené nealkoholické nápoje. Aký je ich najväčší prínos z hľadiska zdravia?

Hroznová šťava pozití­vne vplýva hlavne na látkovú výmenu, stimuluje činnosť tráviaceho ústrojenstva. Ocenia ju aj tehotné a dojčiace matky. Pre deti je zdravou voľbou prí­sunu vitamí­nov v aktí­vnej forme, skupiny B, C, H a P. Športovcom zase dodá okamžitú energiu. Z prí­rodných cukrov obsahuje najviac glukózy a fruktózy. Hroznovky, alebo mušty, ako sa im zvykne hovoriť odporúčam piť v riedenej forme v pomere jedna ku štyrom. Niekedy sa stane, že nájdeme mierne zakalenie, alebo sediment. Nakoľko ide o čisto prí­rodný produkt bez filtrácie a chemickej stabilizácie, pri výraznejšom zachladení­ sa môže objaviť jemný zákal alebo sediment, čo však nevplýva na vysokú kvalitu tohto obľúbeného nealkoholického nápoja z produkcie ELESKO.

Kde si môžu záujemcovia spomínané  produkty zakúpiť?

Celý sortiment ponúkame i v našom novom e-shope na stránke www.elesko.sk/shop . Aktuálne po zadaní kódu VELKA NOC dostane každý klient zľavu 5 EUR z nákupu. Pri nákupe nad 70 EUR poskytujeme dopravu zdarma. Verím, že naše kvalitné produkty budú spestrením na sviatočnom stole v mnohých rodinách.

http://www.elesko.sk/eshop-vinarstvo-premiove-vino-sekty-tokaj/

- - Inzercia - -