Dnes je štvrtok, 24.máj 2018, meniny má: Ela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nemecká cisárovná Viktória: Žena, ktorá stojí za modernizáciou Pruska

apríl 10, 2017 - 09:42
Vicky, ako ju oslovovali, sa zvláštnou hrou osudu stala nástrojom prozreteľnosti, ktorá si ju vybrala, aby prostredníctvom jej osoby zmenila dejiny Európy.

Bola dcérou kráľovnej Viktórie, ktorá stvorila britské impérium a zároveň matkou nemeckého cisára Viliama II., ktorý ho zničil a spolu s ním pochoval aj európske monarchie.

Narodila sa ako prvorodená dcéra kráľovského páru Viktórie a princa Alberta. No zatiaľ čo matka si k nej nikdy nevybudovala vrúcnejší vzťah, napokon tak ako aj k ďalším deťom, malá princeznička sa od prvého okamihu stala miláčikom svojho otca, po ktorom zdedila intelekt a spôsob uvažovania.

vicky.jpg

Foto: 
wikipedia

Predčasne vyspelé dieťa prejavovalo veľké nadanie. Ako päťročná vedela písať a čítať a plynulo hovorila po nemecky, anglicky a francúzsky. Popri otcovom rozume zdedila aj matkin pôvab a keď k tomu pripočítame aj politickú moc, ktorú poskytovalo dedičné impérium, tak nečudo, že sa o jej ruku nápadníci priam trhali. Samozrejme, že v jej postavení bolo takmer vylúčené, aby o jej sobáši rozhodovali len osobné city. No v jej prípade sa podarilo skĺbiť príjemné s užitočným a tak v ženíchovi, ktorého jej rodičia vybrali, našla aj milujúceho a milovaného manžela.

Prečítajte si tiež: Kráľovná krásy Uhorska bola Slovenka: Očarila celú krajinu!

Princezná sa nevydáva každý deň

Prvým jablkom sváru, ktorý museli riešiť diplomati Veľkej Británie a Nemecka, bolo miesto sobášneho obradu. Zatiaľ čo pruský panovnícky pár trval na tom, že ich syn korunný princ Fridrich sa bude ženiť v Berlíne a začali už aj prípravy na pompéznu oslavu, v britskej kráľovnej Viktórii sa z ničoho nič prebudili materinské city a pred celým svetom rezolútne vyhlásila: „Nestáva sa každý deň, aby sa vydávala najstaršia dcéra britskej kráľovnej a preto je nadovšetko jasné, že sa svadba bude konať v srdci impéria, v Londýne.“

Bude vás zaujímať: Odvážne princezné v nebezpečných časoch

Obrad sa konal v súkromnej kaplnke paláca svätého Jakuba. Nevesta, kráčajúca pred oltár, doslova žiarila. Mala oblečené biele šaty a závoj ozdobený bielymi ružami. Vysoký urastený Fridrich tiež pôsobil ako princ z rozprávky. Všetci prítomní dávali tomuto krásnemu mladému páru veľké šance na to, že spolu prežijú krásny život. Nikto nemohol tušiť, že práve sa dívajú na rodičov budúceho hrobára Európy a dieťa, ktoré z ich lásky vzíde, mnohí z tých, čo naň čakajú, trpko oplačú.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.14-15 

- - Inzercia - -