Dnes je piatok, 25.máj 2018, meniny má: Urban
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Muži z Baletu SND – Igor Leushin, predstaviteľ Romea v balete Romeo a Júlia – Tak ako včera...

apríl 12, 2017 - 13:00
V Balete SND vrcholia prípravy novej premiéry baletu Sergeja Prokofieva vo verzii Natálie Horečnej Romeo a Júlia – Tak ako včera... Prinášame vám pohľad na život jedného z predstaviteľov titulnej úlohy. Igor Leushin má 24 rokov a je jedným zo sólistov Baletu SND. Narodil sa v Uzbekistane a vyrastal v Novosibirsku. „Bratislavčanom“ je už štvrtý rok. Slovensko je pre Igora Leushina prvým dlhodobým zahraničným pobytom. Ako sa mu u nás žije?

Kde ste vyrastali?

Narodil som sa v Uzbekistane v Almalyku. Keď som mal päť rokov, s rodinou sme sa presťahovali do Novosibirska. Tam som ako každé dieťa začal chodiť na základnú školu. Neskôr som začal študovať klasický tanec.

A čo rodina? Je tá vzdialenosť pre vás ťažká?

Určite áno. Som jedináčik, rodičia nenesú najlepšie, že som tak ďaleko. Kvôli časovému posunu si volávame len v nedeľu – ak máme v divadle voľno. Domov chodím len cez leto, keď sú divadelné prázdniny.

Ako ste sa dostali k tancu?

Začínal som so spoločenskými tancami, keď som mal asi päť rokov. Klasický tanec mi odporučili učitelia. Prešiel som prijímacími pohovormi a po absolvovaní školy v Novosibirsku som študoval na Akadémii A. Vaganovej. Teraz som tu v Bratislave – už štvrtý rok.

Do Bratislavy ste prišili spolu s priateľkou, ako sa vám tu žije?

Dobre, i keď začiatky boli náročnejšie. Bratislavu sme si veľmi obľúbili a nedávno sme si kúpili byt. Vzali sme si hypotéku. Zatiaľ to ide, tak uvidíme.

Prečo ste si vybrali práve Balet SND?

Po absolvovaní školy som rok a pol pôsobil v divadle Jacobson v Petrohrade a čakal som, kým priateľka doštuduje. Ona tiež študovala na Akadémii A. Vaganovej, tam sme sa zoznámili. Riaditeľ Baletu SND pán Jozef Dolinský vtedy prišiel do školy na návštevu a prejavil o nás záujem. Rozhodli sme sa chopiť príležitosti, pretože sme vždy chceli vycestovať a spoznávať nové krajiny. SND bolo našou prvou možnosťou, ako si splniť sen. Rozhodujúci bol aj repertoár súboru – to, že je rôznorodý. Obsahuje klasické aj moderné tituly.

Držíte ako tanečník špeciálnu diétu, čo jedávate?

Diétu nedržím, jem úplne všetko a hlavne veľa. Neobedujem, ale to skôr preto, lebo by mi bolo na skúške ťažko. To, čo nezjem cez deň, doženiem večer. (smiech) Nejem to, čo nemám rád, ako napríklad ryby. Zjem napríklad suši, lebo tá surová ryba chutí inak, ale normálne urobenú rybu nezjem ani za svet. (smiech) Zbožňujem fašírky a všeobecne mäso – kuracie krídla, rebierka a dám si spokojne aj hamburger. O diéte sa teda nedá hovoriť.

Máte obľúbené miesta, ktoré radi navštevujete?

Ak niekam chodievame, tak väčšinou jesť. Najmä po predstaveniach bývame vyhladovaní. Rád chodím do Beer Palace pri historickej budove SND. Keď máme predstavenia v novej budove SND, chodievame na večeru do Primy, majú tam dlho otvorenú kuchyňu, čo po predstavení naozaj uvítame.

Je na Slovensku niečo, čo vás prekvapilo? Niečo, v čom bol zásadný rozdiel oproti Rusku?

Asi otváracie hodiny počas Vianoc. (smiech) V Rusku oslavujeme Vianoce v januári a najväčšou oslavou je Silvester – Nový rok. Prvé Vianoce boli pomerne stresujúce, keďže nám nenapadlo, že obchody budú zatvorené. (smiech) Bratislava je veľmi príjemným miestom na život. Veľa ľudí sa tu venuje behu, aj teraz cez víkend bol maratón, myslím, že to je hodné obdivu.

Ako trávite čas, keď máte voľno?

Asi ako každý druhý človek. Rád chodím do kina, prejsť sa... aj cez prestávku medzi skúškami si občas zájdeme do podnikov v komplexe Eurovea. Len tak si posedieť, dať si kávu... Najmä teraz, keď je pekne. Osobne veľmi rád skúšam nové veci a zbieram nové zážitky. Momentálne ma baví lezecká stena. Najradšej však jem a spím. (smiech) Rád cestujem a spájam svoje pobyty s relaxom. Veľmi som si užil napríklad Tatry.

Čo je najťažšie na práci tanečníka?

Práca s telom. Príde zranenie a zrazu neviete, čo bude ďalej. Môže to byť maličkosť, ale aj niečo vážne a vtedy je to zlé. Nielen kvôli psychike, ale tiež z existenčných dôvodov. Tak ako office manažér nechce ísť na péenku, ani my nechceme, lebo to hneď cítime na výplate. Zároveň si však nepomôžeme, lebo so zranením nemôžeme pracovať na adekvátnej úrovni. V prvom rade to robíme pre to, že tú prácu milujeme a chceme odovzdať divákovi maximum. Zranený človek maximum neodovzdá.

V čom vás môžeme vidieť?

Tancujem hlavnú úlohu v Balete Nižinskij –Boh tanca, Albrechta v klasickom titule Giselle a 13. mája bude premiéra novej verzie baletu Romeo a Júlia – Tak ako včera... vo verzii Natálie Horečnej. V tomto balete mám tu česť stvárňovať Romea. Myslím si, že sme na dobrej ceste a dúfam, že diváci budú mať z titulu takú radosť ako my.

Autor: Natália Jaburková 

Vstupenky na predstavenie Romeo a Júlia – Tak ako včera... si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk

 

- - Inzercia - -