Dnes je utorok, 25.jún 2019, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Adela zažiarila v svadobnom kroji v šou Zem spieva: Vypátrali sme jeho pôvodnú majiteľku!

apríl 21, 2017 - 09:43
Pred 77 rokmi sa mladučká, len osemnásťročná dievčina Belková vydávala v prekrásnom kroji. Presne v tomto kroji sa vo finále folklórnej šou Zem spieva predstavila ako nevesta Adela Banášová, patrónka sestier Matákových.

Sestry Matákové si počas folklórnej šou Zem spieva získali srdcia tisícok divákov. Pozitívami nešetrila ani odborná porota či patrioti. Ich meno sa stalo značkou, ktorú pozná celé Slovensko.

Kroj im požičala kamarátka Mária Mahútová, ktorá ho dostala od tety Belkovej, ktorá sa dožila 95 rokov. „Tento slávnostný odev je vo veľmi dobrom stave, skoro na nerozoznanie od nového. Tí ľudia sa o kroje s láskou starali a starajú. Len škoda, že sa toho tetka Belkovie už nedožila,“ hovorí Saška, najmladšia zo sestier Matákových.

Prečítajte si tiež: Prezident Kiska: Chlapček alebo dievčatko? Necháme si to zatiaľ pre seba (ROZHOVOR)

To, že si sestry vybrali na finále svadobnú odobierku a začepčenie, nie je náhoda. Veď Barbara, najstaršia zo sestier Matákových, mala svadbu vo Východnej, v Humne, s odobierkou aj začepčením a všetkými zvykmi a manžela má tiež folkloristu. Prostredná Anička bude mať svadbu tento rok v lete v Čadci a bude tiež folklórna a aj manžela má z tohto prostredia a aj najmladšia sedemnásťročná Saška je presvedčená o tom, že jej vyvolený bude folklorista.

adela_zemspieva003.jpg

Foto: 
RTVS/arc

K folklóru ich viedli rodičia. „Som o desať a dvanásť rokov mladšia od mojich sestier. Ony od malička chodili do súboru, tak keď som dorástla, automaticky som sa k nim pripojila,“ hovorí Saška, sympatická gymnazistka, ktorá na finálových kolách bola veľmi dojatá úspechom a úprimným potleskom, ktorý zaznel po ich vystúpeniach. Býva v Čadci a ako druháčka ešte nevie, akým smerom sa po skončení gymnázia vyberie. Ale folklóru zostane verná. Rovnako ako jej staršie sestry.

Anička je lekárka vo Frýdku-Místku, ale spolu so Saškou je dodnes členkou súboru Kysučan. Od rodných Kysúc sa vzdialila aj najstaršia Barbara, ktorá sa vydala a presťahovala do Kočoviec pri Novom Meste nad Váhom. Teší sa zo sedemmesačnej dcérky Rebeky a popri tom stíha viesť folklórny súbor Máj v Piešťanoch. S manželom sa zoznámila na festivale vo Východnej, počas štúdií na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Účinkuje v speváckej skupine Muzička z Bratislavy, tancovala v Gymniku, v tanečnej skupine PARTIA, s ktorou začali spolupracovať aj Sestry Matákové. Tam si aj zatancovala so svojím manželom, takže svadba vo Východnej bola jasnou voľbou. Boli na nej aj priatelia z iných súborov, takže folkloristicky bola naozaj pestrá.

adela_zemspieva005.jpg

Foto: 
RTVS/arc

Mohlo by vás zaujímať: Herečka Julia Roberts je už piatykrát najkrajšou ženou planéty!

„Jej dcérka sa k nám určite raz pridá. Veď už toho toľko absolvovala. Ešte pred jej narodením Barbara spievala vo Východnej, teraz s nami zažila celé účinkovanie v Zem spieva, doma počuje ľudovky. Jednoducho vyrastá v takomto prostredí, tak sa už na ňu tešíme,“ smeje sa Saška, keď sa pýtame na jej neterku. 

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.16