Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bratislavská ZOO sa môže pochváliť novým výbehom pre vlky

apríl 24, 2017 - 09:51
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s riaditeľkou ZOO Bratislava Miloslavou Šavelovou dnes slávnostne otvorili nové chovné zariadenie pre vlky euroázijské. Vybudovali ho z prostriedkov mesta, sponzorov, aj príspevkov verejnosti. Nový výbeh s vyhliadkovou plošinou spĺňa potrebnú úroveň 21. storočia, ide o najmodernejšie zariadenie, aké nemajú ani vo Viedni.

„Hlavné mesto prispelo zásadnou sumou vo výške 80 000 eur a celé zariadenie stálo 250 000 eur. Naša ZOO tým získava novú atraktivitu, ktorá verím, že priláka množstvo návštevníkov, rodín s deťmi. Je to ďalší dôkaz toho, že Bratislava sa mení k lepšiemu,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 Myšlienka vybudovania nového výbehu pre vlky eurázijské skrsla z dôvodu zastaralého pôvodného chovného zariadenia. Prioritou ZOO bolo vlkom poskytnúť výbeh, ktorý bude lepšie vyhovovať ich potrebám a vernejšie kopírovať prostredie, v ktorom sa nachádzajú vo voľnej prírode. Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov ZOO v roku 2012 spustila úspešnú kampaň „Aby naše vlky spokojne vyli...“. Vďaka tejto kampani sa podarilo vyzbierať dostatok sponzorov na vybudovanie tohto zariadenia.

image.jpg

Foto: 
bratislava.sk

 „Na chovné zariadenie som veľmi hrdá. Ďakujem všetkým, čo sa oň zaslúžili. Podobným spôsobom chceme dobudovať túto lesnú časť našej ZOO. Plánujeme tu postupne umiestniť losy, jelene a ďalšie zvieratá z tohto biotopu. Sú to nenáročné zvieratá, ktoré nepotrebujú vykurovanie alebo vlhčenie priestoru,“ povedala riaditeľka bratislavskej ZOO Miloslava Šavelová. 

 Chovné zariadenie je situované v zalesnenej časti ZOO. Keďže vlk je našim pôvodným druhom, nepotrebuje špeciálne vyhrievané koterce, zima mu nerobí problémy a v prípade príliš teplého počasia mu les ponúkne dostatok chládku. Vlk obyčajný bol kedysi najrozšírenejšou šelmou. Lovom sa však populácia natoľko znížila, že bola nastolená požiadavka záchrany vlka ako zoologického druhu. Vlk je čiastočne chráneným druhom, čo znamená, že sa môže loviť len v zimných mesiacoch. Bratislavská zoologická záhrada momentálne vlastní 6 jedincov, z čoho 4 sú v deponácii v Španielsku a do nového výbehu budú vrátené.

image_2.jpg

Foto: 
bratislava.sk

- - Inzercia - -