Dnes je streda, 24.júl 2019, meniny má: Vladimír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Exkluzívne pre Slovenku: Unikátna operácia krásnej levice

apríl 26, 2017 - 10:10
Dvanásťročná levica Jawa z bratislavskej zoo niekoľko dní neprijímala potravu. Nebolo by to až také neobvyklé, veď levy nie vždy žerú každý deň. No chovateľky si všimli ružovo-biely sekrét na podlahe, kde sa levica pohybovala. Bolo jasné, Jawa má problém a treba urýchlene konať. Zverolekár Andrej Barta z veterinárnej ambulancie Mlynvet nám priblížil príbeh záchrany krásnej šelmy.

Pri pozornom sledovaní chovateľkám neuniklo, že sekrét pochádza z pošvy. V čom bol  problém?

Hoci sa levica správala úplne normálne, vyšetrením sekrétu sa preukázala prítomnosť hnisu a baktérií. Okamžite to v nás vzbudilo podozrenie na možný hnisavý zápal maternice – pyometru.

Toto ochorenie je skôr známe u psov, vzácne sa vyskytuje u mačiek, časté je však u veľkých mačkovitých šeliem, najmä u samíc, ktoré nikdy nerodili. Liečba antibiotikami nebýva úspešná, a ak sa toto ochorenie nelieči, v priebehu krátkeho času dochádza k prasknutiu maternice, prieniku hnisu a baktérií do brušnej dutiny a krvi. Môže sa rozvinúť nebezpečná sepsa, čiže otrava krvi.

 Prečítajte si tiež: Spisovateľka Petra Nagyová Džerengová: Žena vydrží viac ako človek

Ako ste postupovali ďalej, aby sa levici nič vážne nestalo?

Akákoľvek detailnejšia diagnostika levice si vyžaduje jej uspatie. V prípade dokázania prítomnosti pyometry bola jedinou možnosťou záchrany života neodkladná operácia, na ktorú sa však bolo treba treba náležite pripraviť: vytvoriť improvizovanú operačnú miestnosť, zabezpečiť dostatok skúsených chovateľov a premyslieť do detailov každý krok, aby sme neohrozili zdravie a život ani tímu, ani vzácneho zvieraťa. Aby sme získali čas, rozhodli sme sa pre aplikáciu širokospektrálneho antibiotika a dúfali, že zaberie a získame tak viac času na prípravu prípadnej operácie. Dohodli sme sa, že ak zlepšenie nenastane do 24 hodín, budeme operovať okamžite. Každý deň bez potravy by znamenal ďalšie vyčerpanie organizmu levice a navyše by bol známkou postupujúcej infekcie.

Na druhý deň sme netrpezlivo očakávali správy od zoológov. Okolo desiatej dopoludnia zazvonil telefón a veterinárny technik Zoo Bratislava Ing. Kondrk radostne referoval do telefónu: „Jawa zožrala 2 kilá mäsa!“ Boli sme nadšení. Pokus o získanie času a stabilizáciu pacientky bol úspešný!

Získali ste teda dosť času na naplánovanie operácie?

Áno, naplánovali sme ju na 23. marca 2017. Deň predtým sme vytvorili improvizovanú operačnú miestnosť. Lev je šelma, a aj keď je pod vplyvom narkotík, vždy je riziko, že sa začne nečakane preberať a ohroziť okolie. Na to sme sa museli pripraviť. Navyše transport levice na veterinárnu kliniku by predĺžil čas nevyhnutnej narkózy.

Mohlo by vás zaujímať: Speváčka Hana Zagorová: Láska je všade, kde ju chceme vidieť

Preto ste sa rozhodli operovať priamo v pavilóne šeliem?

Ide o priestor, na ktorý je levica zvyknutá. Cez veľký sklenený priezor mohli študenti strednej veterinárnej školy, ktorí absolvujú v bratislavskej zoo výučbu, bezpečne sledovať priebeh operácie. Dospelá levica váži okolo 180 kilogramov. Vznikla aj otázka, kde vziať vhodný operačný stôl. Pracovníci technicko-hospodárskeho úseku narýchlo prerobili podľa našich inštrukcií starý drevený kancelársky stôl, ktorý spevnili a zväčšili jeho pracovnú dosku. V podvečer pred plánovaným zákrokom sme priviezli plné auto vybavenia: chirurgické nástroje, operačné rúška, infúzne stojany, monitor životných funkcií a veľkú debnu liekov.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č. 17

 

- - Inzercia - -