Dnes je štvrtok, 24.máj 2018, meniny má: Ela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Dominika a Lukáš Novotný: Rusínska svadba v kroji!

apríl 27, 2017 - 11:42
Keď sme minulý rok v lete písali o netradičných svadbách a krátky článok sme venovali aj mladému páru Dominike a Lukášovi Novotným, netušili sme, že o pár mesiacov neskôr sa s nimi stretneme znova. S Dominikou v Rusínskom triu, ktoré sa vďaka v auguste očakávanému bábätku rozrastie na Rusínsku štvorku.

„Odpovedať na otázku, kto ma viedol ku folklóru, je pre mňa vždy ťažké, lebo mám pocit, že sa o to postaral sám život,“  zafilozofuje Dominika Kontra Novotná pri otázke, kde sa v nej zobrala láska k ľudovej hudbe a prečo mala aj svadbu vo folklórnom duchu. „Tanečný odbor na základnej umeleckej škole v Snine som začala navštevovať už ako prváčka a ako tretiačka som sa prihlásila ešte aj na spev a na akordeón. A práve tým akordeónom sa to všetko začalo,“  vysvetľuje.

Prečítajte si tiež: Exkluzívne pre Slovenku: Unikátna operácia krásnej levice

„Kým na umeleckej škole som musela hrať stupnice a etudy, doma som trénovala ľudovky. Prišli prvé dedinské festivaly, na ktorých som vystupovala ako malé rozkošné dievčatko, navyše s harmonikou po kolená,“ smeje sa a dodáva, že neskôr začala trénovať aj deti z Uličského Krivého, kde žili jej starí rodičia a kde s nimi trávila každé prázdniny. „Babka aj dedko boli kedysi členmi folklórnej skupiny, pochodili mnohé festivaly a dedo Ervín Kontra bol môj najväčší fanúšik. Ako malá som dobre nechápala, prečo si počas môjho vystúpenia utiera slzy, no dnes tomu rozumiem veľmi dobre. Aj keď už sedem rokov nie je medzi nami, neprešiel deň, aby som necítila jeho prítomnosť. Dokonca sa mi niekedy tak darí, že neverím, že to nemám tam hore vybavené,“ hovorí.

Prvá láska na celý život

V pätnástich začala Dominika chodiť do folklórneho súboru Šiňava, ktorý dodnes v Snine vedú manželia Lojanovci. Práve tu naplno vzplanula láska k folklóru a k tradičnej kultúre. Tu spoznala aj svoju životnú lásku Lukáša, ktorý spolu s chalanmi z ľudovej hudby Borievka z Košíc chodievali s nimi hrávať na vystúpenia.

Dominika priznáva, že po skončení gymnázia mala ambíciu študovať na Vysokej škole múzických umení pedagogiku ľudového tanca, ale napriek tomu, že sa dostala do najužšieho výberu uchádzačov, nevyšlo to. „Až tak ma to nemrzelo. Som dosť intuitívny človek a už vtedy som cítila, že do tejto ,komunity' nepatrím. Najmä preto, že sa na škole venujú ľudovému tancu iným spôsobom, ako som bola vychovávaná. Netreba veci tlačiť do extrémov. Netreba plávať proti prúdu, lebo by sme v konečnom dôsledku stáli na jednom mieste. Treba preskakovať z kameňa na kameň a stále hľadať ten, ktorý je pre nás najvhodnejší,“ vysvetľuje.

Mohlo by vás zaujímať: A je to tu! Zverejnili trailer na nový Hriešny tanec

Aj toto životné krédo Dominike napomohlo k tomu, aby si vybrala iný odbor. Momentálne končí štúdium na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, odbor učiteľstvo ruského a rusínskeho jazyka a literatúry.

„Za nič na svete by som tieto roky štúdia nemenila. Vďaka ruštine som mala možnosť študovať dva mesiace v Moskve, čo mi prinieslo veľmi veľa skúseností. Spoznala som kamarátov, Moskovčanov, ktorí ma každoročne navštívia a vďaka štúdiu rusínskeho jazyka a kultúry som sa dozvedela veľa o pôvode a kultúre našich predkov. Hovorí sa, že povolanie si nájde človeka už v detstve. U mňa to platí úplne presne,“ smeje sa. „Učiteľstvo ma napĺňa, čo sa mi potvrdilo aj počas učiteľskej praxe. Ale najbližší rok a pol sa budem venovať bábätku, ktoré do našej novej rodiny pribudne v auguste. Potom by som sa, samozrejme, rada zamestnala v školstve, ale čas ukáže... Možno dovtedy dostanem inú ponuku a preskočím na iný kameň,“ hovorí mladá pani. 

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.17

- - Inzercia - -