Dnes je štvrtok, 24.máj 2018, meniny má: Ela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbeh úspešnej rodinnej firmy Kenzel: Hurbanovské bicykle nadchýnajú svet!

máj 03, 2017 - 15:59
Pri pohľade na bicykle Kenzel by ste neverili, že tieto dvojkolesové skvosty pochádzajú zo závodu z Hurbanova. Práve tu sa rodina Kenderovcov pred takmer tridsiatimi rokmi rozhodla vyrábať bicykle.

Prichádzame do závodu na juhu Slovenska, víta nás Monika Božíková, dcéra zakladateľa Jozefa Kendera, ktorá sa spolu s bratom Romanom s láskou starajú o prosperujúcu rodinnú firmu. Zakladatelia začali s predajom komponentov, dnes predávajú tridsaťtisíc bicyklov ročne. „Otec začal so zháňaním komponentov na Babety. Avšak obrovský bol dopyt po komponentoch na bicykle a po bicykloch, preto sa rozhodol dovážať a predávať bicykle z Talianska. Na začiatku bol iba menší sklad bicyklov a náhradných dielov, začínali sme len s jedným skladníkom,“ opisuje podnikateľské začiatky rodičov Monika, ktorá spolu s bratom dnes riadi firmu. Po prvotných úspechoch v deväťdesiatych rokoch Jozef Kender postavil montážnu dielňu a rozbehol spoluprácu s Čínou, aby mohol pod značkou Kenzel začať s montážou bicyklov, výrobou ráfikov, oceľových rámov a vidlíc. Ako poslednú postavili pred pätnástimi rokmi práškovú lakovňu. Pre vysvetlenie laikom, od tohto momentu bolo všetko pripravené na výrobu vlastných produktov – bicyklov, ktoré sú dnes vyhľadávaným artiklom všetkých milovníkov dvoch kolies.

Žena na čele podniku

Kým spolu s Kenderovcami prechádzame výrobňu, sympatická Monika nám vysvetľuje, ako sa dostala ku kormidlu firmy. „Nedalo sa tomu vyhnúť. My ako deti sme boli odjakživa zapájaní a sledovali sme, ako sa rodinný podnik rozvíja. Od štrnástich rokov sme spolu s rodičmi chodievali na výstavy a drilovali sme jazyky. Aj cez víkendy,“ smeje sa Monika, ktorá od útleho veku suplovala otcovi Jozefovi tlmočníka a sprevádzala ho na dôležitých stretnutiach v Číne i vo svete. Aj preto prechod vo vedení firmy brali odberatelia veľmi automaticky, Monika spolu s bratom s nimi komunikujú už roky. Na zahraničných veľtrhoch a výstavách sú súrodenci ako doma, vedenie firmy Kenzel absolvuje prezentáciu noviniek na nadchádzajúcu sezónu niekoľkokrát do roka. Vo svete momentálne letí recyklácia a eko zmýšľanie, ktoré aj rodáci z Hurbanova pretavujú do svojich produktov. Spolu s kolegami Monika a Roman vyberajú modely, farby i dizajn bicyklov, ktoré sa v závode vyrobia. „Pri horských bicykloch letia neónové farby a polomatná čierna. V kurze je aj zelená, ktorú preslávil Peter Sagan. Mestské bicykle sú žiadané najmä v béžovej, krémovej a pistáciovej farbe,“ vysvetľuje šikovná dcéra, ktorá dozerá okrem marketingu aj na chod bratislavskej cyklopredajne. Na zakladateľovi Jozefovi Kenderovi ostalo len rozhodujúce posledné slovo. Svojim nástupcom totiž v biznise bezhranične dôveruje.

Nielen na šport

Kým Bratislava si spája bicykel najmä so športom, v iných častiach nášho kraja ľudia radi využívajú bicykel na prepravu. Okrem toho, že spravíte niečo pre seba, šetríte aj životné prostredie. Svoje o tom vie aj Monika Božíková, ktorá sa okrem manažovania podniku aktivizuje aj pri podpore spoločných záujmov cyklistického priemyslu, trhu a cyklistiky na Slovensku, ale aj v inštitúciách EÚ. „V porovnaní s Maďarskom, Poľskom a Rakúskom Slovensko stále zaostáva. Dôležité je budovanie aj turistických miest, ktoré podporujú samotný cyklistický boom. Nedávno sme v Maďarsku v spolupráci s partnermi odštartovali projekt požičovní elektrobicyklov, ktoré sa nabíjajú solárnou energiou. Samozrejme, túto ideu by sme chceli priniesť aj na Slovensko, vybudovaná infraštruktúra by bola nápomocná,“ netají svoje plány inovatívna manažérka. Spoločnosť Kenzel podporuje aj skvelú cyklo aplikáciu, ktorá Slovákov motivuje šliapať do pedálov. Všetci na bajk. „Tak sme nazvali poznávaciu súťaž, ktorej sa môže zúčastniť každý cyklista. Pretože nie je o rýchlosti, ale o výdrži, taktike a hlavne o zábave. Aplikácia má už rok, teší sa veľkému úspechu a poskytuje milovníkom bicyklov servis – od najlepších turistických centier, cez cykloshopy, servisy, trasy... Pre mnohých je však zaujímavé najmä porovnávanie času stráveného na bicykli s ostatnými užívateľmi. Výherca tejto online súťaže potom môže získať hodnotné ceny,“ vysvetľuje Monika, ktorá nezabudla ani na deti a vytvorila pre nich dopravno-výchovný projekt Občianske združenie Kenzlík na podporu a rozvoj cyklistiky. Občianske združenie má aj svojho maskota, psa Kenzlíka, ktorý hravou formou učí bicyklovať najmenších. „Na bicyklovom festivale a na detskom dopravnom ihrisku máme tiež svoje aktivity pre deti, chodievame aj do škôl a škôlok. Chceme deťom ukázať, aký je bicykel skvelý dopravný prostriedok.“

Bicykel na mieru

Firma prosperuje aj vďaka nasadeniu všetkých členov rodiny Kenderovcov. Ak ide o špeciálnu príležitosť, Monika ako žena činu sa rada chopí práce a pomôže, s čím práve treba. „Keď sme pripravovali bicykel pre Miss Folklór, sama som dolepovala na bicykel modrotlač, ktorá pozostávala zo stoviek drobných kvetiniek,“ spomína. Ak nie je sezóna, dokážu Kenderovci vyrobiť bicykel na mieru aj počas dvoch dní. Ak zatúžite po bicykli na mieru, pre Kenzel výrobcov to nie je žiaden problém, vyhovejú neónovou lesklou, ale aj retro farbou s matným povrchom. Pri bicykloch naozaj platí staré známe – fantázii sa medze nekladú, a vďaka vlastnej výrobni dokážu výrobcovia z Hurbanova doslova čarovať s materiálmi, nálepkami i tvarmi. „Často si u nás objednávajú špecifické bicykle aj známi, ktorí si na bicykel nechávajú lepiť vtipné prezývky alebo žiadajú netradičné farby. Tým, že máme vlastnú UV tlačiareň, dokážeme vyhovieť každému zákazníkovi,“ hovorí aktívna manažérka, podľa ktorej žena na vedúcom poste nie je v zahraničí ničím výnimočným. „Na Slovensku je to skôr raritou, no v Ázii je to bežný trend. Napríklad na čele najväčšej spoločnosti, ktorá vyrába sedlá, stojí žena, rovnako žena šéfuje spoločnosti vyrábajúcej kľuky, v Ázii rozhodne nie som v minorite,“ smeje sa Monika Božíková, pre ktorú sa bicykle stali chlebíčkom, rada si však zajazdí s rodinou počas pekného slnečného počasia. S úsmevom spomína aj na svoj prvý bicykel. „Bol celý strieborný, s fialovými kvetinkami a vybrala mi ho mama na narodeniny. Nikdy naň nezabudnem, keď doslúžil mne, posunuli sme ho rodine.“ V ponuke Kenzel si príde na svoje každý. Bicykel z hurbanovskej výrobne kúpite aj za dvesto eur, no limitované karbónové kusy sa vyšplhajú až do sumy tritisíc eur. Sezóna bicyklov sa už začala, tak čo, inšpirovali sme vás vyraziť na bajk?

- - Inzercia - -