Dnes je utorok, 22.január 2019, meniny má: Zora
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kam smeruje slovenský hokej? O medaily sa hrá so srdcom!

máj 15, 2017 - 12:19
Slovensko šalelo. Pred pätnástimi rokmi naši hokejisti na svetovom šampionáte získali zlato. Výkony nášho tímu na tohtoročných majstrovstvách sveta v nemeckom Kolíne a v hlavnom meste Francúzska Paríži boli od začiatku rozpačité. Ukázalo sa, že oveľa aktuálnejší je boj o záchranu v skupine najlepších tímov sveta, než súboj o medaily.

Monika Skolimowska/dpa via AP

Bez posíl z NHL

Už pred majstrovstvami sveta bolo zrejmé, že Slováci určite nebudú hrať na šampionáte s posilami z NHL. Postupne sa z rôznych dôvodov ospravedlnili všetci hráči, ktorí v kanadsko-americkej súťaži pôsobia – Marián Hossa, Zdeno Chára, Marián Gáborík, Jaroslav Halák, Tomáš Jurčo, Richard Pánik, Tomáš Tatar, Martin Marinčin, a napokon sa zranil aj Andrej Sekera, na ktorého príchod sa tréner Zdeno Cíger v kútiku duše spoliehal. Pritom našich silných súperov posilnili mnohé silné esá z NHL. Nevyhovárali sa na únavu, bolo pre nich cťou reprezentovať svoju krajinu.

Mohlo by vás zaujímať: Prvá dáma Francúzska Brigitte Macron: Nebudem v tieni prezidenta

hokej.jpg

Foto: 
Monika Skolimowska/dpa via AP

„Nepoznám problémy ani reálne dôvody, prečo hráči z NHL neprišli, ale musíme si uvedomiť, že už ich v zámorí nemáme veľa a nedá sa príliš spoliehať na to, že ich kluby ešte pred začiatkom svetového šampionátu vypadnú z play-off a oni tam prídu. Ale pokiaľ sú voľní a nemajú zdravotné problémy, tak sa nepatrí vyhovárať na únavu po náročnej sezóne. Takéto niečo sa nikdy v minulosti nerobilo a pre každého športovca, teda nielen hokejistu, by mala byť česť reprezentovať krajinu, v ktorej sa narodil,“ hovorí Dárius Rusnák – kapitán družstva Československa, ktoré v roku 1985 získalo v Prahe titul majstrov sveta. Podobný názor má aj jeho bývalý spoluhráč zo Slovana – útočník Jozef Pethö: „Určite by sme boli s hráčmi z NHL silnejší, ale nechcem nikoho z nich obviňovať, lebo sám viem, čo všetko hokejový život prináša. Na druhej strane, práve v našej generácii vyrástlo veľa dobrých hráčov, ktorí otvorili dvierka do NHL možno aj súčasným slovenským hokejistom.“

Prečítajte si tiež: Eurovízia 2017: Zvíťazilo Portugalsko s romantickou baladou!

Akú budúcnosť má náš hokej?

Marián Bezák

Verím, že by sme sa mohli dožiť medaily z MS, ale pred nami je dlhá cesta tvrdej práce a konsolidácie tímu tak, aby sme mohli opäť konkurovať najlepším tímom na svete. Na majstrovstvách sveta sa hrá veľa zápasov za sebou, potknúť sa môže ktokoľvek. Aj mužstvá, ktoré sa v základnej časti trápili, sa po postupe v štvrťfinále vedia zmobilizovať. Spadne z nich psychická záťaž a idú ďalej.

Jozef Pethö

Dlho sme mali pocit, že to robíme dobre, veď československá hokejová škola bola celým svetom obdivovaná. Lenže zrazu nastala situácia, že bolo potrebné aplikovať nové metódy a skúsenosti z iných štátov, kde hokej napreduje o čosi rýchlejšie než u nás. Našťastie, už nedávne MS hráčov do 18 rokov ukázali, že tu vyrastá nová generácia. Myslím, že ak títo chlapci budú na sebe tvrdo pracovať, tak úspechy sa dostavia. 

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.20

- - Inzercia - -