Dnes je piatok, 22.február 2019, meniny má: Etela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Rači otvorili Centrum včasnej intervencie pre rodiny s deťmi

máj 26, 2017 - 08:50
V bratislavskej mestskej časti Rača dnes otvorili Centrum včasnej intervencie pre rodiny s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením.

Túto sociálnu službu poskytuje rodinám bezplatne a funguje iba vďaka finančným príspevkom samosprávnych krajov, individuálnym a firemným donorom, príjmom z 2% podielu z dane z príjmov a grantom z nadačných fondov. Dnes 25. mája o 14. hodine otvorí brány svojho nového Centra včasnej intervencie v priestoroch zdravotného strediska na Tbiliskej ulici.

Návštevy v rodinách, posúdenie zrakových funkcií a zrakové stimulácie, individuálne stimulácie dieťaťa, požičiavanie hračiek a špeciálnych pomôcok, sociálne poradenstvo, kluby a pobyty, presadzovanie záujmov rodín – to je základná ponuka služieb, ktoré môžu rodiny so zdravotne znevýhodneným dieťatkom od Ranej starostlivosti prijímať. V súčasnosti má organizácia v dlhodobom sprevádzaní okolo 30 rodín, záujem však neustále prevyšuje personálne aj finančné možnosti organizácie. Nové Centrum včasnej intervencie ponúkne okrem vlastných priestorov na organizovanie klubov pre rodiny v dlhodobom sprevádzaní aj špeciálne upravenú miestnosť určenú na posúdenie zrakových funkcií a zrakové stimulácie. Tú budú môcť využiť aj rodiny s deťmi, ktoré Raná starostlivosť nemá kapacitu dlhodobo sprevádzať, ale potrebujú konzultovať zrakové znevýhodnenie dieťaťa.
Doteraz poskytovala Raná starostlivosť včasnú intervenciu iba terénnou formou v domácnostiach rodín, v Centre ju bude môcť poskytovať aj ambulantnou formou. Nové priestory umožnia ponúknuť deťom a rodičom variabilnejšie zrakové aj individuálne stimulácie, keďže poradcovia včasnej intervencie budú mať k dispozícii kompletné vybavenie hračkami, špeciálnymi pomôckami, testami a počíta sa aj so zakúpením špeciálneho softwéru – tzv. očnej navigácie, ktorá deťom umožňuje zlepšovať zrakové vnímanie a využívať alternatívnu komunikáciu.

Vznik Centra včasnej intervencie podporila mestská časť Bratislava – Rača ponukou svojich priestorov za zvýhodnené nájomné v budove Zdravotného strediska Tbiliská. Zariadenie centra nábytkom a bytovými doplnkami realizovala Raná starostlivosť v spolupráci s IKEA v rámci programu „Spolu s vami“, ktorý podporuje organizácie pomáhajúce deťom.

Raná starostlivosť, n.o. v súčasnosti poskytuje včasnú intervenciu rodinám na území Bratislavského a Trnavského kraja a plánuje rozšíriť svoje pôsobenie na Nitriansky a Trenčiansky kraj. V budúcnosti má organizácia záujem podporiť vznik ďalších dvoch Centier včasnej intervencie špecializovaných na pomoc rodinám s deťmi so zrakovým znevýhodnením tak, aby pokryli potreby rodín na celom území Slovenska. 

- - Inzercia - -