Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mária Kráľovičová oslavuje 90. narodeniny!

jún 07, 2017 - 10:37
Ikona slovenského národného divadla, prvá dáma javiska, prvá televízna herečka. Tieto prívlastky sa spájajú k Márii Kráľovičovej, ktorá dnes oslavuje svoje deväťdesiate narodeniny!

Prešli už desaťročia, odkedy sa mladá, vtedy osemnásťročná Mária postavila na divadelné dosky. Začiatky jej hereckého života spadajú do Komorného divadla v Martine, kde počas dvoch rokov stvárnila štrnásť postáv a hneď v prvej sezóne na Divadelnej žatve v Prahe získala ocenenie Talent roka za postavu Aničky v Tajovského Ženskom zákone. Odvtedy jej kariéra naberala na obrátkach.

Počas svojho života odohrala vyše štyristo divadelných, filmových a televíznych postáv. Je považovaná za  prvú dámu našej scény, kde vo výbere z jej postáv nechýba Shakespearova Júlia, Ofélia,  pani FordováHiezdoslavova Salome, Schillerova Amália, Brechtova Virginia, Arbuzovova Vala, Čechovova Sára aj Ranevská, či Costeaova Ona a Edith Piafová

Mária taktiež prezentovala slovenskú poéziu v recitáloch na troch kontinentoch. Počas svojho života získala mnohé ocenenia, z ktorých možno spomenúť štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, Krištáľové krídlo, cena Jozefa Krónera za celoživotné herecké dielo, Osobnosť Bratislavy a od roku 2010 jej meno svieti na chodníku slávy Divadla Pavla Orságha Hviezdoslava. 

Už v roku 1948 stala členkou Slovenského národného divadla, kde pôsobí ešte aj dnes v hrách Leni, Bačova žena a Popol a vášeň. Ani deväť krížikov, ktoré si dnes pripísala do kalendára k svojmu menu ju nezastavili a neustále prekypuje energiou. Za našu redakciu jej prajeme, nech sa jej životný elán drží čo najdlhšie a ku krásnemu jubileu srdečne blahoželáme!

- - Inzercia - -