Dnes je piatok, 19.október 2018, meniny má: Kristián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

KAREL GOTT: Ľutujem, že som nemohol prísť na Slovensko

jún 07, 2017 - 12:05
Karle, ty si jednička, ty to zvládneš. Milujeme ťa. Takéto vyznania zneli posledný májový deň v hľadisku pražského divadla Hybernia počas koncertu maestra, ktorý sa postavil pred publikum po dlhšej pauze. Vrátil sa skutočne vo veľkom štýle, aj keď, bohužiaľ, na druhý deň po tomto vyčerpávajúcom koncerte dostal zápal horných dýchacích ciest. Preto musel zrušiť aj koncert na Slovensku, na ktorý sa jeho obdivovatelia veľmi tešili.

Je naším Elvisom Presleym, fenoménom, ktorého hlas je doslova kľúčom k ženským srdciam už od počiatku jeho kariéry až do dnešných dní, počas ktorých sa už chystá na oslavu svojich 77. narodenín.

Za ten čas nikdy nesklamal svoje publikum. A to aj napriek tomu, že sa musel vyrovnávať s mnohými zdravotnými komplikáciami, prekonal zákerné ochorenie, podrobil sa viacerým zložitým operáciám a počas týchto jarných mesiacov dokonca kvôli alergii stratil hlas. No vždy dokázal zmobilizovať svoje sily, v duchu svojho nesmrteľného hitu „To musím zvládnout sám“.  Každé jeho vystúpenie končilo ováciami a vždy bolo neopakovateľným zážitkom, ozdobou každého podujatia.

Aj my radi spomíname na jeho vystúpenie, v roku 2010 počas slávnostného galavečera vyhlasovania výsledkov čitateľskej ankety Slovenka roka, ktorej sa absolútnou víťazkou stala MUDr. Štefánia Moricová. Maestro sa netajil, že ženy sú jeho večnou inšpiráciou a že jeho talent patrí predovšetkým im.

Rodina je pre mňa na prvom mieste

Dlhé roky bol najžiadanejším starým mládencom a zdalo sa, že žiadnej sa nepodarí mať ho iba pre seba. Srdcia tisícok fanyniek však doslova zamreli 8. januára 2008, keď do jednej z pražských redakcií prišla jednoduchá sms správa: „Milí priatelia, chceme vám oznámiť, že 7. januára o 16.30 miestneho času sme sa v svadobnej kaplnke v Las Vegas vzali. Vaši Karel a Ivana Gottovci.“

Prirodzene, že rôzne bulvárne denníky tipovali, koľko toto manželstvo asi vydrží. Aj napriek tomu, že v tom čase už boli rodičmi Charlotty Elly a na ceste bola druhá dcéra Nella Sofia. Pochybovači sa mýlili. Vzťah Karla Gotta a Ivany Macháčkovej nebol len chvíľkovým poblúznením, romantickou vášňou na pár týždňov. Vyvíjal sa postupne a pomerne pomaly.

„Dlho ma dobýval. Nebola som pobláznená, ale samozrejme mi lichotilo, že sa spolu priatelíme,“ spomína Ivana na začiatky ich lásky, ktoré siahajú až do roku 2001, keď sa maestro na verejnosti ukazoval ešte so speváčkou Marikou Sörösovou. Tá ich rozchod znášala pomerne komplikovane a nezaobišlo sa to bez škandálov. Ivana tvrdí, že si spočiatku nebola istá stálosťou jeho citov. Predsa len maestro mal vždy povesť neodolateľného sukničkára, dôkazom čoho sú aj dve dcéry z jeho predchádzajúcich a priznajme dosť letmých vzťahov.

No v tomto prípade šlo o osudové stretnutie. Ivana si nielenže udržala Karlovu lásku, ale zdá sa, že ona je tou hybnou silou v ich domácnosti a má opraty vzťahu pevne v rukách. Pevnosť ich deväť rokov trvajúceho manželstva preveril čas a oni stoja pri sebe naozaj v dobrom, aj v zlom, v zdraví aj v chorobe. O tridsaťšesť rokov mladšia Ivana drží nad svojím manželom ochranné krídla, chráni ho pred novinármi aj neodbytnými fanúšikmi.

Manželka a ošetrovateľka

Zdravotné komplikácie, ktorým Karel Gott čelí v posledných rokoch, preverili Ivanine ošetrovateľské schopnosti. Táto pôvodným povolaním zdravotná sestra sa viackrát dostala do situácie, keď šlo manželovi doslova o život. No spolu prekonali všetky nástrahy osudu. Akoby láska bola v tomto prípade skutočnou čarodejkou a liečivým elixírom života. Veríme, že tá mágia bude fungovať ešte dlhé roky a fenomén Karel Gott bude ešte dlho vypredávať koncertné sály.

- - Inzercia - -