Dnes je streda, 20.marec 2019, meniny má: Víťazoslav, Klaudius
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

COCO CHANEL: Žena v módnom priemysle, ktorá navždy zmenila svet

jún 07, 2017 - 14:00
Coco Chanel bola – a stále je – módnou ikonou. A je to tak zrejmé, že je priam opovážlivé pripomínať to. Pretože ona bola omnoho viac. Zistíte spolu s nami, ako najvplyvnejšia návrhárka všetkých čias pokorila svet módy v čase meniacej sa éry.

Prvá svetová vojna ju priviedla do letoviska Deauvile, kde sa stala milenkou bohatého ex-dôstojníka a dediča textilného závodu Etienne Balsan, ku ktorému sa neskôr presťahovala. Práve tu začala navrhovať a vytvárať svoje prvé klobúky, ktoré ju priniesli na výslnie. Častokrát „príliš chlapčenská“ Chanel – vlastným menom Gabrielle – nemala život ako z rozprávky. Mnohokrát sa stretla s opovrhnutím, či výsmechom. Aj napriek tomu však zostala silná a verná svojej vízii. A zmenila svet…

 Dámske nohavice

 Nie je pravdou, že ako prvá dostala zázračný nápad obliecť si nohavice. Vo vojnovom období ich ženy často nosievali – pri práci. Chanel však urýchlila ich popularitu v oblasti módy, a to tým, že si námornícke nohavice obliekla namiesto plaviek, pretože sa nechcela odhaľovať. Tento štýl sa rozšíril rýchlosťou svetla. A čo je prekvapivé? Nepotešilo ju to. Vo veku 86 rokov povedala: „Nosila som ich so skromnosťou. Teraz ale sledujem 70% žien, ako si nohavice obliekajú na rôzne večerné udalosti a je to dosť smutné.“

noh.jpg

Foto: 
Pinterest

 Little black dress

Patrí „all black everything“ k vášmu obľúbenému štýlu? Rada sa od hlavy po päty oblečiete iba do čiernej, lebo viete, že je to jeden z najštýlovejších kombinácii týchto čias? Vaša vďaka aj tentokrát patrí jedinej a jedinečnej Coco Chanel. V dobe, kedy bolo nemysliteľné obliecť si čierny outfit inde ako na pohreb, Vogue po prvýkrát zverejnil skicu jednoduchých čiernych šiat a označil ju naozaj trefne – šatôčky, ktoré bude nosiť celý svet.

lbd.jpg

Foto: 
Pinterest

  Kostým

 Chanel bola jedna z prvých, ktorá sa nechala inšpirovať pánskym oblekom. Sako s golierom, dlhé rukávy a kovové zdobené gombíky sprevádzané puzdrovou sukňou sa stali „brnením“ všetkých žien, ktoré sa v povojnovom období snažili vybudovať si kariéru v mužskom prostredí. Podporu dostali od osobností ako Audrey Hepburn, Grace Kelly, či Jackie Kennedy.

kost.jpg

Foto: 
Pinterest

Opálená pokožka

Z rôznych zdrojov je známe, že v minulosti bola opálená pokožka spájaná s nižšou spoločenskou triedou. No bolo to iba dovtedy, kým do deja vstúpila Coco Chanel a „nedopatrením“ sa vyslnila na francúzskej riviére. Je potrebné spomenúť, že keď sa vrátila do Paríža, opálenie sa stalo znamením bohatstva a krásy?

Snáď žiaden módny návrhár ešte nezanechal tak dlhotrvajúci dojem. Coco Chanel dodnes inšpiruje ženy po celom svete, a to si zaslúži ozajstné uznanie. A aká je jej rada pre všetky ženy?

„Obliekajte sa tak, akoby to bolo naposledy.“ 

- - Inzercia - -