Dnes je štvrtok, 24.máj 2018, meniny má: Ela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Operná diva Lucia Popp: Návrat do Viedne!

jún 13, 2017 - 16:22
Lucia Popp, rodáčka zo Záhorskej Vsi bola prvou Slovenkou na scéne Viedenskej štátnej opery a tiež prvou slovenskou speváčkou v milánskej La Scale, parížskom Palais Garnier, či londýnskej Covent Garden. Jej krásu, neodolateľnú charizmu, ale aj nesmierny talent, vďaka ktorému žiarila v najväčších svetových operných domoch, akademický sochár Juraj Čutek preniesol do busty, ktorá nám už navždy bude pripomínať túto osobnosť.

V pondelok, 12. júna 2017 sa v priestoroch Viedenskej štátnej opery uskutočnilo slávnostné odhalenie busty nezabudnuteľnej slovenskej opernej legendy Lucie Popp. Odohralo sa to na mieste, kde svetoznáma sopranistka začala svoju kariéru. O výnimočnosti tohto podujatia svedčí fakt, že sa ho zúčastnila plejáda významných osobností, priatelia aj kolegovia, ktorí na ňu nedokážu zabudnúť. Medzi nimi Edita Gruberová, Gabriela Beňačková, generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Marián Chudovský, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal,  tretí manžel Peter Seifert ako aj Ursula Tamussino, ktorá je autorkou biogragrafie Spomienky na Luciu Popp.

Busta vytvorená na počesť Lucie Popp

Bustu vytvoril umelecký sochár Juraj Čutek, ktorého diela sú vystavované v prestížnych galériách celého sveta. Predlohou pre jej vytvorenie  sa stala postava Kráľovnej noci v inscenácii Čarovná flauta. Na výrobu použil drevo, teda typický materiál pre Slovensko, rodnú zem umelkyne. Slávnostným odhalením busty prítomných previedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok a režisér svetového významu Otto Schenk. Ten na svoju nezabudnuteľnú kolegyňu a priateľku spomínal so slzami v očiach a presne dvanásteho júna, v deň odhalenia busty oslávil 87 rokov.

 

Slávnostné laudácio predniesli Peter Dvorský a prezident Spoločnosti pre hudobné divadlo, ako aj dlhoročný dramaturg vo Viedenskej štátnej opere profesor Franz Eugen Dostal. 

 

Popoludnie, nad ktorým prevzal záštitu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prebiehalo v réžii veľvyslanca Slovenskej republiky v Rakúsku Juraja Macháča a riaditeľky Slovenského inštitútu vo Viedni Aleny Heribanovej, ktorá podujatie odmoderovala. Udalosť bola vyjadrením nesmierneho obdivu a úcty k hviezde operného neba, ktorá dlhoročne pôsobila vo Viedenskej štátnej opere, ale doma sa dočkala pocty až tesne pred smrťou. 

 

Poctu Lucii Popp vzdali aj v podobe hudobného programu. Na scéne okrem známych operných árií zaznel aj Rodný môj kraj, ktorý na záver podujatia zaspievali sopranistka Adriana Kučerová, tenor Jaroslav Dvorský, najmladší brat Petra Dvorského a mezzosopranistka Jolana Fogašová.

 

Tejto významnej udalosti sa zúčastnila aj posledná žijúca z Luciinej rodiny, teta Kamila Konečná (na fotografii vľavo), ktorá Slovenke poskytla exkluzívny rozhovor. V ňom sa dozviete viac o detstve a živote opernej speváčky. Nájdete ho v budúcom čísle týždenníka Slovenka, už v pondelok, 19. 06. 2017!

- - Inzercia - -