Dnes je sobota, 06.jún 2020, meniny má: Norbert
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Divadlo Aréna a Univerzita Komenského opäť organizujú detskú univerzitu

jún 16, 2017 - 11:14
Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave pripravujú 15. ročník denného štúdia Detskej Univerzity Komenského pre deti od deväť do 14 rokov. Deti budú mať zároveň možnosť prihlásiť sa aj na 7. ročník online štúdia. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Detská Univerzita Komenského vznikla v Bratislave v roku 2003 z iniciatívy Juraja Kukuru. Tento ročník umožní približne 340 deťom počas letných prázdnin objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Prednášať budú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci, ktorí prispôsobia svoje prednášky deťom. Štyria z deviatich prednášajúcich budú zo zahraničia.

Detská univerzita odštartuje 6. júla o 11:00 v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou. Úvodnú prednášku na tému Prečo včely bodajú? prednesie profesorka chémie z Univerzity v Oxforde Carol Robinsonová. Študenti detskej univerzity sa môžu tešiť aj na témy ako Prečo hudba niekedy ladí a niekedy neladí?, Prečo zabúdame? alebo na pednášku oceanológa ne tému Prečo krevety a morské sasanky žijú spolu?. Medzi prednáškami sa objavia aj témy Prečo môžu byť lieky škodlivé?, Prečo sme v Európskej únii? či Prečo nie sú u nás architekti superstar?. Cyklus prednášok uzavrie rektor Univerzity Karlovej v Prahe Tomáš Zima s témou Prečo sa vyšetruje krv?.

Program Detskej Univerzity Komenského obohatia aj o sprievodné podujatia a workshopy. Súčasťou podujatia budú napríklad exkurzie a tvorivé dielne v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, Slovenským národným múzeom a Slovenskou filharmóniou. Deti absolvujú aj školu v prírode na Planinke, tanečný workshop či parlamentnú Hodinu otázok s poslancami NR SR.

Prihlasovanie na denné štúdium už uzatvorili. Deti sa však stále môžu hlásiť na online štúdium. Na prázdninovej online univerzite môžu študovať deti zo Slovenska aj zahraničia. Stačí, ak majú počítač, internet a chuť vzdelávať sa. Online univerzitu pre deti zabezpečuje IT spoločnosť Datalan. Prihlasovanie už spustili, aktívne bude do 31. júla. Riaditeľ spoločnosti Datalan Marek Paščák uviedol, že online univerzita je jedinečná príležitosť dozvedieť sa jednoduchou online formou mnoho netušených faktov z rôznych vedných disciplín. Online štúdium bude prístupné od 11. júla do 5. septembra. Na jeho úspešné absolvovanie bude potrebné správne odpovedať aspoň na šesť z deviatich online kvízov.

- - Inzercia - -