Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Smrť Štefana Nosáľa zasiahla celé Slovensko

júl 23, 2017 - 19:37
V sobotu vo večerných hodinách tento svet opustila nezabudnuteľná osobnosť slovenského folklóru, ktorá bola veľkým prínosom pre Slovensko. Deväťdesiatročný profesor Štefan Nosáľ, zakladateľ, umelecký vedúci a choreograf dnes už, žiaľ, nie je medzi nami.

Informácia o úmrtí Štefana Nosáľa zasiahla celé Slovensko. Na sociálnych sieťach sa začali hrnúť spomienkové fotografie a vyznania, ktoré mu vzdávajú hold a vyjadrujú sa k jeho úmrtiu.

Andrej Kiska, Prezident Slovenskej republiky

,,Málokomu sa tak dlho darilo udržiavať a rozvíjať slovenský folklór. A spraviť z neho dôležitú značku našej krajiny, ktorú právom obdivujú aj v zahraničí. Zomrel Štefan Nosáľ, umelec a tvorca navždy spätý s Lúčnicou. Česť jeho pamiatke a chvála tomu, čo dokázal. Videl som Lúčnicu veľakrát a to, akú úžasnú reklamu nám robí, je hlavne jeho zásluha." 

Robert Fico, premiér SR

,,Je málo tak originálnych príspevkov k nášmu kultúrnemu bohatstvu akoLúčnica. Je málo tak zapálených ľudí pre svoje životné poslanie, ako bol jej šéf Štefan Nosáľ. Odišla nezabudnuteľná postava slovenského folklóru s obrovským osobným prínosom. Pán profesor, nech Vám je slovenská zem ľahká. Česť jeho pamiatke."

Andrej Danko, predseda NR SR

,,Slovenský folklór a naša kultúra stratila vzácneho človeka."

Stanislav Mičev, generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici

,,Dnes som sa dozvedel, že nás opustil skutočný národovec, krajan a otec súboru Lúčnica - Slovak National Folklore Ballet. Poznal som ho osobne, nesmierne som si ho vážil. Lúčnica bola súčasťou Osláv SNP. Bola to výrazná osobnosť nášho kraja, ktorá celý život prísne zveľaďovala naše unikátne nehmotné kultúrne dedičstvo. Bol to človek, ktorý si ctil hodnoty a históriu nášho národa. Česť jeho pamiatke!" 

Anna Dudášová, členka folklórneho súboru

,,Ďakujeme za všetko a nikdy nezabudneme na to, čo ste nás naučili!" 

Barbora Balúchová, speváčka 

,,Odpočívajte v pokoji." 

Silvia Lakatošová, riaditeľka súťaže Miss Universe SR

,,Je mi ľúto, že odišiel človek, ktorý patril medzi najväčšie osobnosti, ktoré som v živote stretla a "nastavil" môj život. Z jeho práce, tvorby, čerpám celý svoj život a snažím sa to všetko, čo ma naučil, rozdávať ďalej. Jeho slovami: "musíš to mat dané od Boha," sa riadim celý život! Úprimnú sústrasť celej rodine. Pán Nosáľ, ďakujem za všetko!!!!"

Barbora Palovičová, riaditeľka súťaže Miss Folklór a dlhoročná sólistka Lúčnice

 "Pán profesor Nosáľ bol úprimný a čestný človek a ovplyvnil veľa generácií. To aký bol on sám, vyžadoval aj od nás. Prostredníctvom jeho diela sme mali možnosť prezentovať po celom svete silu a krásu našej národnej identity. Ďakujem za tie roky v jeho blízkosti a za tú možnosť čerpať z jeho naturelu a učenia. Česť jeho pamiatke."

- - Inzercia - -