Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tanečnice z Lúčnice: Stretnúť profesora Nosáľa bol zážitok

júl 25, 2017 - 11:01
Bol pilierom a zakladateľom umeleckého súboru Lúčnica, tvorivou a v neposlednom rade srdečnou osobnosťou. Meno Štefana Nosáľa už navždy ostane spojené s Lúčnicou, ktorej venoval celý svoj život.

Štefan Nosáľ bezpochyby  patrí k najvýraznejšej osobnosti, ktorá je spájaná s ľudovou kultúrou. Dožil sa úctyhodného veku, no správa o jeho smrti bola a je pre všetkých zdrvujúca. Aj pre to, že ešte len začiatkom roka hudbou, tancom a so svojou milovanou Lúčnicou oslávil krásne životné jubileum v relatívne dobrom zdraví.

ram_0617.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Jej členovia, ktorí boli pri tom, si na neho zaspomínali a prezradili nám, ako profesora vnímali: ,,Pána Nosáľa evidujem od útleho detstva nakoľko rodičia tancovali obaja v Lúčnici a ako dieťa som sa zúčastňovala programu Lúčnica a jej deti. Považovala som ho za celebritu ešte ako dieťa, ktoré poriadne nerozumelo koho brat za osobnosť. Stretnutie s ním v detstve bolo ako íst oproti prezidentovi. Keď som prišla tancovať do Lúčnice, rýchlo som si obľúbila jeho návštevy na našich tréningoch, vždy rozprával aspoň pol hodinu, načrel do svojej histórie a pútavo, zaujímavo hovoril, aj keď sa občas z tréningu na tréning opakoval, bolo to vždy milé a úsmevné. Napĺňal nás energiou a takou povzbudivou atmosférou, ktorá sa nedá opísať a obávam sa, že už takú pri nikom nezažijem. Všetci tanečníci sme Lúčnica, ale on je to srdce, to jadro Lúčnice a bude to bez jeho existencie absolútne iné," prezradila nám so zármutkom Barbora Blahová, členka súboru.

nosal0017.jpg

Foto: 
Ramon Leško

,,Keď som sa prvýkrát stretla s pánom Nosáľom, bol to pre mňa zážitok. Na tréningy chodieval dosť často a pozorne si nás premeriaval, tak sme vždy tŕpli, či nám niečo nevytkne. Vždy nám venoval pár povzbudivých slov, zaspomínal na svoje príhody z mladosti, vytkol čo sa mu nepáči. Prosil nás, aby sme do nášho tancovania vždy vkladali dušu, ale: "Že dobre to robíme!" Len mi je ľúto, že som už profesora nezažila ako pedagóga priamo na sále,“ zaspomínala si Petra Kuliková, tanečnica z Lúčnice.

Hlboký zármutok nad stratou šéfa a choreografa vyjadrili spoločne aj ďalší členovia umeleckého telesa: ,,V srdciach našej veľkej rodiny Lúčničiarov i celého Slovenska zostane Štefan Nosáľ navždy s nami," napísali vo svojom vyhlásení.

nosal0003.jpg

Foto: 
Ramon Leško

„Medzi mladými ľuďmi v Lúčnici sa udržujem mladý, oni mi zo svojej mladosti dávajú." (Š.N.)

- - Inzercia - -