Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vzťah prof. Nosáľa a Lúčničiarov: Navzájom sme sa o seba starali

júl 27, 2017 - 18:13
Už zajtra, teda v piatok, 28. júla 2017 sa bude konať posledná rozlúčka s profesorom Nosáľom. Medzi stovkami prítomných budú aj členovia umeleckého súboru Lúčnica, ktorí nám napísali, čo sa im spája s jeho menom.

Lucia Fajnorová, bývalá členka umeleckého súboru Lúčnica

,,Som jedna z prípadov, ktoré mali profesora Nosáľa a Lúčnicu od detstva ako ikonu, ktorú by raz chceli dosiahnuť. Keď sa mi toto spolu s ďalšími mladými ľuďmi pred niekoľkými rokmi podarilo, cítila som veľkú poctu, že som začala patriť do umeleckého telesa, no zároveň obrovskú zodpovednosť. Pán Nosáľ zvykol chodiť na tréningy. Bol pre nás zážitok odrazu sa môcť s ním stretávať a počúvať jeho príbehy, ktorými nám vlastne vysvetľoval, prečo spravil také diela, aké spravil a čo majú obecenstvu dať. Na druhej strane ale prvé 2 roky môjho fungovania sme z neho ja aj viacerí boli častokrát roztrasení a vyklepaní. Samozrejme chodieval na tréningy opravovať naše tanečné kreácie, ktorými sme mali jeho choreografie interpretovať. Nekašľal sa s ničím a nikým, vedel čo od ľudí očakáva a neupustil kým to z nich nevytiahol. Pán Nosáľ vedel kvôli chybám prekričať celý súbor aj hudbu, teda sme nadľudské výkony v jeho prítomnosti podávali všetci radšej dobrovoľne.:-)

Neskôr sa jeho návštevy na tréningoch začali prerieďovať, chodil medzi nás spotených sčasu načas načerpať energiu. Už nezvykol toľko kričať, opravoval stále, ale pokojnejšie. Aj my sme sa v priebehu niekoľkých sezón do fungovania súboru zabehli, a už sme sa skôr tešili, že budeme mať váženého diváka, a že máme dôvod zopakovať choreografiu po 365.-krát, predviesť mu ako sme sa zlepšili a on vedel uznať pokrok, napríklad slovami „Páči sa mi to! Vidno, že už ste v tom vytancovaní! Ale sústreďte sa stále!“... Keď mohol chodil s nami na akcie, párkrát s nami na zábave tancoval,nezabudol pozisťovať kto s kým v súbore chodí a kto sa s kým rozišiel, okomentoval to vždy svojím spôsobom. Potom ho vždy niekto z tanečníkov odviezol alebo doprevadil domov. Tak sme sa o seba starali. Profesor o tanečníkov a tanečníci o profesora."

Peter Jurišta, člen umeleckého súboru Lúčnica

,,Štefana Nosáľa som vnímal ako veľkú legendu už ako stredoškolák tancujúci vo FS Zemplín. Pri mojich začiatkoch v Umeleckom súbore Lúčnica sedel neraz pán profesor vedľa mňa v autobuse, keď sme sa presúvali na vystúpenia. Vedel rozprávať zaujímavé príbehy a cesta nám tak ubiehala veľmi rýchlo. V mojich začiatkoch mi vravel, že vtedy budem výborne tancovať, ak ma počas vystúpenia na javisku ani moji rodičia nespoznajú medzi ostatnými tanečníkmi Lúčnice. Bol nielen vynikajúcim rečníkom, ale aj výborným zabávačom. Vždy si budem pána profesora pamätať ako veľkého milovníka folklóru, šampanského a krásnych žien. Budem celý život hrdý na to, že som mohol byť osem rokov v jeho blízkosti a podieľať sa na uskutočňovaní jeho geniálnych myšlienok spojených s takým umením, ako je folklórny tanec."

- - Inzercia - -