Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Folkloristi a verejnosť sa rozlúčili so Štefanom Nosáľom

júl 28, 2017 - 18:58
Verejnosť, spolupracovníci a blízki sa dnes rozlúčili s nestorom slovenského folklóru, profesorom Štefanom Nosáľom (20. januára 1927, Hriňová – 22. júla 2017, Bratislava).

Posledné zbohom prišli dať dlhoročnému umeleckému šéfovi, choreografovi a režisérovi súboru Lúčnica do historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave jeho blízki, kolegovia, predstavitelia kultúry a verejného života. Na poslednej rozlúčke so Štefanom Nosáľom sa zúčastnil aj prezident SR Andrej Kiska. Za umelecký súbor Lúčnica, ktorý profesor Nosáľ viedol takmer 70 rokov, vzdali hold jeho majstrovstvu čestnou strážou pri jeho katafalku postupne členovia Lúčnice a ďalších folklórnych súborov z celého Slovenska.

Rozlúčka so Štefanom Nosáľom tragickou nie je. Málokto prežil tak naplnený, bohatý a zmysluplný život ako profesor Nosáľ, povedal v smútočnom príhovore generálny riaditeľ umeleckého súboru Lúčnica Marián Turner a priblížil nasledovania hodný život, osobnosť a odkaz Štefana Nosáľa. Na otázku, aký bol, odpovedal parafrázou záverečných slov románu Boženy Němcovej Babička „Šťastný to muž!“. Významný umelcov vklad pre slovenský folklór a tanečné umenie vyzdvihol na scéne SND za generácie lúčničiarov scénograf, scenárista, režisér a pedagóg VŠMU Viliam Ján Gruska. „Nosáľova tvorba scénografií a scénických kompozícií sa stala vlajkovou loďou,“ zdôraznil Gruska, ktorý verí v pokračovanie odkazu majstrovej tvorby v Lúčnici. Prítomní smútiaci hostia vyprevadili Štefana Nosáľa na jeho poslednú cestu potleskom.

Lúčničiari, folkloristi a aj široká verejnosť kondolovali v národnom divadle už od 12:00 do 14:00. Posledná rozlúčka pre pozvaných hostí bola na scéne historického SND od 15:00 do 16:00 a naplnili ju najmä ukážky z choreografií či piesní symbolizujúcich tvorbu aj život významného folkloristu. Verejnosť poslednú rozlúčku mohla sledovať na obrazovke pred divadlom na Hviezdoslavovom námestí alebo v priamom prenose Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Osobnosti Štefana Nosáľa je venované dnešné mimoriadne vysielanie RTVS v televízii aj v rozhlase.

- - Inzercia - -