Dnes je štvrtok, 19.júl 2018, meniny má: Dušana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jarmila Lajčáková-Hargašová: V New Yorku vytvorím manželovi zázemie

august 07, 2017 - 16:30
Jedna z našich najobľúbenejších moderátoriek odchádza do New Yorku spolu s manželom Miroslavom Lajčákom, ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktorý získal významný post v OSN. Slovenke prezradila, aké sú jej pocity krátko pred odchodom za veľkú mláku.

Jarka, vášho manžela prednedávnom zvolili za predsedu Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Tento významný post si vyžaduje dlhodobý pobyt mimo Slovenska a vy ste sa rozhodli manžela nasledovať a prerušiť tak svoju úspešnú kariéru na Slovensku. Ako sa pripravujete na ročný odchod z našej krajiny?

V júli som ešte pracovala v RTVS, teraz okrem balenia domácnosti riešim množstvo administratívnych záležitostí. Zažívam naozaj rušné obdobie. V priebehu štrnástich rokov je to deviate sťahovanie, ale vždy je to rovnako náročné.

Opúšťate na čas nielen Slovensko, ale aj milovanú prácu, ktorá bola súčasťou vášho života dlhé roky. Počas nich ste si získali stovky fanúšikov a vďaka relácii, ktorú ste v RTVS moderovali, ste sa stali súčasťou ich športového sveta. Je o vás známe, že práca patrí medzi vaše veľké lásky. Nebude vám počas ročného neplateného voľna chýbať?

Určite mi práca bude chýbať, ale veľakrát som povedala, že rodina je pre mňa prvoradá. Za tie roky, čo sme spolu, sme žili oddelene len počas manželovho dvojročného pôsobenia v Sarajeve z bezpečnostných dôvodov a bolo to nesmierne ťažké obdobie pre všetkých. Čím je človek v náročnejšej pozícii, tým viac potrebuje zázemie.

V mediálnom svete sa pohybujete už dvadsaťpäť rokov, vybudovali ste si v ňom meno, zázemie, získali priateľov. Plánujete sa pred svojím odchodom s kolegami a zároveň priateľmi rozlúčiť? Alebo vnímate svoj odchod len ako skúsenosť či „zastávku“ v živote?

Malú rozlúčkovú party urobím nie preto, lebo odchádzam, ale preto, lebo je to príležitosť posedieť si s kolegami, kamarátmi, priateľmi. A tých príležitostí za posledné obdobie nebolo veľa. Som presvedčená, že všetko nové, čo človek zažije v akejkoľvek oblasti. ho posúva dopredu a verím, že keď sa vrátim, budem mať čo môjmu zamestnávateľovi ponúknuť. Pokiaľ ide o priateľov, tí sú na celý život, bez ohľadu na to, v ktorej časti sveta sa nachádzam.

Manžela ste nasledovali pri jeho pracovných povinnostiach už aj predtým, sprevádzali ste ho aj v Belehrade či Bruseli. Naznačili ste, že v New Yorku vás tiež čakajú povinnosti, vyplývajúce z manželovej funkcie. Priblížite nám, čomu sa budete venovať?

Bola som s manželom v New Yorku v deň, keď bol do funkcie zvolený. Mala som aj stretnutie s manželkou súčasného predsedu Valného zhromaždenia OSN, ktorá mi povedala, že ma čaká množstvo oficiálnych povinností spojených s touto funkciou. Budem robiť všetko pre to, aby som aj ja dobre reprezentovala Slovensko.

Ako novinárka ste sa usilovali o pozitívne zviditeľnenie našej malebnej krajiny. Chystáte sa popri manželovi angažovať aj v tomto smere?

Rozhodne. Spolu s našou misiou pri OSN pripravujeme podujatia na zviditeľnenie Slovenska. Fakt, že rok bude v kancelárii predsedu VZ OSN viať slovenská vlajka, je príležitosť, ktorú rozhodne nemienime premárniť. Už v októbri chystáme krásne podujatie, o ktorom zatiaľ nemôžem hovoriť, ale verím, že to bude skvelá propagácia našej krajiny.

Je o vás známe, že málokedy odmietate podať pomocnú ruku, ak ide o charitu. Dobročinnosť bola vždy vašou súčasťou, bude tomu tak aj v Amerike? Premýšľali ste už nad nejakým projektom alebo činnosťou spojenou s charitou v rámci vášho pobytu v Spojených štátoch?

Doma som spojená predovšetkým s nadáciou Kvapka nádeje a som hrdá na to, čo sa nám podarilo. Určite s ňou zostanem v kontakte aj cez oceán. Napokon, začiatkom novembra priletím odmoderovať charitatívny večer Noc nádejí. Pokiaľ ide o aktivity v USA, idem do úplne neznámeho prostredia, musím sa najskôr zorientovať, určite urobím všetko pre to, aby som pomohla tam, kde to bude potrebné.

Do New Yorku cestujete len s dcérou Larou, staršia Vanesa dokončuje v Londýne vysokú školu. Máte už pre tú mladšiu vybratú školu, ktorú bude od septembra navštevovať? Alebo všetko budete riešiť za pochodu?

Túto otázku sme museli riešiť v predstihu, lebo je s ňou spojených množstvo administratívnych procedúr. Lara bude chodiť do školy, ktorá patrí OSN. Pre istotu zdôrazňujem, že školné, ktoré sa pohybuje v desiatkach tisíc dolárov, si budeme hradiť sami.

- - Inzercia - -