Dnes je piatok, 18.január 2019, meniny má: Bohdana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Neuveriteľné: Zázraky Igora Kmeťa

august 09, 2017 - 11:34
IGOR KMEŤO je populárna postava. Bez pesničiek Kmeťobandu sa nezaobíde žiadna dobrá zábava, párty či diskotéka. Je zvyknutý, že sa ľudia pri stretnutí s ním usmievajú. V ostatnom čase pridávajú aj potľapkanie po pleci, gratuláciu a želanie všetkého dobrého. Krátko pred šesťdesiatkou sa totiž stal po piaty raz otcom – a to nie je jediný zázrak, ktorý ho v ostatnom roku postretol.

„Keď sme boli malí, bývali sme pod Bratislavským hradom na Klariskej ulici v pavlačovom dome. Na jeho dvore sme sa s bratmi hrávali. Bolo nás dokopy sedem chlapcov. Ten najmladší sa narodil až po tom, ako sa jeden z nás, Zdenko, stratil.“ Takto začína Igor Kmeťo rozprávať príbeh ako vystrihnutý z románu. 

Udalosť, ktorá poznačila život celej rodiny, sa stala v auguste roku 1960. „Hrali sme sa na dvore, šiesti bratia. Najstarší Peter mal desať rokov, ja, najmladší, dva a pol. Mama nás občas kontrolovala z pavlače, ale nestála celý čas nad nami. Keď nás zavolala k obedu, vysvitlo, že jeden z nás, päťročný Zdenko, chýba.“

To, čo sa potom dialo, pozná Igor Kmeťo len z rozprávania, lebo v tom čase bol ešte veľmi malý. No ľahko si možno domyslieť, čo rodičia prežívali. Zúfalo hľadali sami, otec ako policajt v civile využil aj svoje kontakty, ale po pol roku bolo neúspešné pátranie zastavené. Zdenkov tieň však rodinu prenasledoval po celé roky. Mama sa zo straty dieťaťa nikdy nespamätala, mala psychické problémy a najhoršie bývali Vianoce... Do konca života verila, že Zdenko žije a ešte na smrteľnej posteli kládla ostatným synom na srdce, aby ho hľadali.

Nájdený synovec!

„Raz pred rokmi mi bývalý hokejista Vinco Lukáč povedal, že mám v Košiciach dvojníka. Vraj sa z hokeja pozná s chlapíkom, ktorý akoby mi vypadol z oka, aj gestikuláciu a mimiku má celkom ako ja. Len sme sa na tom zasmiali a mne vôbec nenapadlo, ako blízko som vtedy bol k nájdeniu strateného brata...“ spomína známy muzikant. Potom zas ubehlo niekoľko rokov a až minulý rok vyrozprával príbeh o bratovi novinárke z istého denníka.


Už dva dni po uverejnení článku sa z Košíc ozval mladý muž, ktorý bol presvedčený, že jeho otec bol bratom Igora Kmeťa a priložil aj fotografie... „Keď som sa na ne pozeral, mal som pocit, že vidím seba,“ hovorí ešte stále užasnutý muzikant. Keď vzápätí zavolal do Košíc, rozprávali sa s nájdeným synovcom tak, ako keby sa poznali sto rokov.

Odkiaľ mal však mladý Košičan hneď istotu, že je synovcom Igora Kmeťa?

Tušil to vraj už dávno... Keď sa pred šestnástimi rokmi Kmeťoband začal objavovať v televízii, všimol si Richard neuveriteľnú podobu hudobníka so svojím otcom. Aj ho na to upozornil, ale ten len mávol rukou a odmietol sa na túto tému baviť. Žil po celý život s iným menom aj priezviskom a nechcel pripustiť, že má niečo spoločné s rómskym muzikantom Kmeťom... Vedel, že ľudia, ktorí ho vychovali, si ho kedysi adoptovali, ale veril ich verzii o svojom bulharskom pôvode, ktorým vysvetľovali jeho tmavšiu pleť.

Ktovie, či mu v podvedomí niečo nenahováralo, že by to nemusela byť pravda. Veď mal päť rokov, keď sa stratil a v pamäti mu možno zostali útržky spomienok na pôvodnú rodinu. Nik sa však už nikdy nedozvie, čo sa mu v hlave odohrávalo. Pred dvoma rokmi zomrel.

Jeho synovia neboli až takí presvedčení o otcovom bulharskom pôvode a keď sa v novinách objavil príbeh o stratenom chlapcovi, vedeli, že ich tušenie bolo správne! Treba povedať, že napriek všetkým indíciám, ktoré svedčili o tom, že sa našli stratení príbuzní, Igor Kmeťo chcel mať stopercentnú istotu a dal urobiť aj testy DNA. Tie dokázali, že mladí Košičania sú naozaj jeho príbuzní, deti strateného brata. Na oslavu rozšírenia veľkej rodiny vypravili z Bratislavy autobus plný Kmeťovcov, bratov, ich manželiek, detí a ich partneriek a manželiek... Konalo sa pri príležitosti koncertu Igora Kmeťa mladšieho v Košiciach.

Odvtedy sú často v kontakte. Košickí príbuzní sú radi, že našli veľkú rodinu a bez problémov prijali aj fakt, že majú rómske korene, o ktorých dovtedy netušili. „Synovec Rišo si už aj píše priezvisko Štec-Kmeťo,“ pochváli sa muzikant.

Čo sa vlastne stalo?

O svojom roky nezvestnom bratovi dnes už Igor Kmeťo vie, že mal dvoch synov a dcéru, býval výčapníkom a krčmárom, že hrával hokej a bol aj hokejovým rozhodcom, že trpel na cukrovku a zomrel pred dvoma rokmi. O tom, čo sa s ním udialo, keď ako malé dieťa zmizol z bratislavského dvora, sa možno len dohadovať. Mohla ho neznáma žena uniesť, mohol odísť sám a zablúdiť. Vie sa, že žena, ktorá si ho adoptovala a ktorá už nežije, bola bezdetná riaditeľka detského domova a jej manžel bol vysoko postavený vojak z povolania. Vybavili mu rodný list, podľa ktorého bol Zdenko o dva roky mladší ako v skutočnosti a miestom jeho narodenia nebola Bratislava, ale Turčianske Teplice. Život prežil pod menom Juraj Štec. Je možné, že si nepamätal svoje meno Zdenko, ktorým ho vlastná mama oslovovala do piatich rokov? Nespomínal si na bratov, s ktorými sa kedysi hrával na dvore bratislavského pavlačového domu? Odpovede na tieto otázky si navždy zobral do hrobu...

Je to riadené zhora

Príbeh o stratenom bratovi má aj nepriame pokračovanie. Igor Kmeťo verí, že to nie je náhoda...
„Keď si to spätne počítam, vychádza mi, že práve v čase, keď sa našla rodina v Košiciach, musel byť splodený malý Denis. Ale veľmi dobre sa skryl! Tak, aby sme o ňom netušili a náhodou nám nenapadlo, že ho nechceme... Dal o sebe vedieť, až keď bola Vierka v siedmom mesiaci.“

Štyridsaťosemročnej partnerke Igora Kmeťa ani vo sne nenapadlo, že by mohla byť tehotná. Nič tomu nenasvedčovalo. Nemala nevoľnosti, nezväčšili sa jej prsia, nijako zvlášť nepriberala. Absencia menštruácie je v tomto veku už normálny príznak nastupujúceho klimaktéria. Až zvláštne „žblnkanie“ v bruchu ju prinútilo navštíviť obvodného lekára. Sonografia ukázala, že problémy s črevami to nie sú. Boli to pohyby dieťaťa v siedmom mesiaci tehotenstva.

Tri dni preplakala. Tehotenstvo a pôrod v tomto veku môže priniesť riziká, bála sa, či bude dieťa v poriadku. Aj rodina Igora Kmeťa bola zaskočená. K trom dospelým deťom z prvého manželstva a tínedžerovi zo vzťahu s Vierkou malo pribudnúť bábätko! Po prvotnom šoku a vyšetreniach, ktoré ukázali, že dieťa by malo byť v poriadku, sa na prírastok začali tešiť. Ešte predtým sa však hudobník v tichosti so svojou partnerkou oženil. „Sme spolu už devätnásť rokov a vždy nám niečo do toho prišlo, ale tohto roku sme už vážne plánovali svadbu v Dominikánskej republike. Keď vysvitlo, že do zámoria nepocestujeme, zobrali sme sa tu,“ vysvetľuje.

Čerstvý ženáč sa ani nie mesiac po svadbe stal po piaty raz otcom.

Dnes večer vám zábavu hráme...

Igor Kmeťo si uvedomuje svoj vek aj zodpovednosť za malé dieťa. Aj keď sa usiluje o zdravú životosprávu, pri muzikantskom živote nie je ľahké ju dodržiavať. Kmeťoband je záruka dobrej zábavy a bez ich pesničiek si mnohí nevedia predstaviť dobrú párty, preto je neustále na cestách. „Občas máme aj tri akcie za večer, lebo ľudia si nás objednávajú ako darček na narodeninové oslavy či na svadby, pozývajú si nás na firemné párty, hrávame na hodových zábavách, obecných slávnostiach a na rôznych akciách po celom Slovensku.

Náš program sprevádzam aj hovoreným slovom a ľudí vždy vybláznim,“ rozpráva populárny muzikant, ktorý sa hudbe po celé roky venoval popri inej práci a podnikaní. Robil čašníka aj prevádzkara, ešte za socializmu založil pridruženú výrobu, ako jeden z prvých začal dovážať a predávať konfekciu z Turecka... Až v posledných rokoch sa sústredil najmä na podnikanie v umeleckej oblasti. Je neustále v pohybe. No ako rodinne založený človek si potrpí na rodinné stretnutia, je často v kontakte s bratmi i širokým príbuzenstvom. A to sa mu za posledný rok zázračne rozrástlo... Chce to v auguste osláviť vo veľkom štýle – na podujatí Leto s Kmeťobandom v Bratislave sa budú môcť zabaviť pozvaní hostia, ale aj verejnosť.

- - Inzercia - -