Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Otvorenie kontroverznej výstavy BODY THE EXHIBITION

august 11, 2017 - 16:28
Vo štvrtok, 11.08. 2017 organizátori slávnostne otvorili výstavu o tom najvzácnejšom a najcennejšom čo máme - o ľudskom tele. Exhibícia na Slovensku lámala rekordy už pred piatimi rokmi, no v takom formáte a rozsahu, v akom tentokrát zavítala do Bratislavy, nebola ešte v žiadnej inej krajine Európy.

,,Na Slovensku sme s touto výstavou po druhý krát. Po prvý krát boli pozitívne ohlasy a verím, že spôsobom, ako ju ukážeme tentokrát bude ešte viac edukatívna, že budú všetci spokojní a odchádzať s dobrým pocitom," prezradil v úvode organizátor výstavy Viliam Ďuriš.

V dvanástich galériách je možnosť vidieť všetky funkcie tela od pohybového aparátu, cez nervový systém, ako aj kompletný vývoj ľudského plodu, či porovnanie chorých a zdravých orgánov. ,,Súčasný koncept je omnoho modernejší, výstava je rozšírená o celý rad exponátov na dvojnásobnom priestore a obsahuje takmer dvakrát toľko celotelových exponátov a desiatky menších. Rozhodli sme sa, že prinesieme niečo, čo môže ľudí niečo naučiť. Sú to napríklad prvky prvej pomoci. Medici, ktorí budú ľudí sprevádzať výstavou ukážu najnovšie postupy pri poskytovaní prvej pomoci," hovorí Peter Suchánek, vedúci produkcie.

such.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Kde to žijeme?!

Otvorenia výstavy sa zúčastnil aj uznávaný kardiochirurg Viliam Fischer, ktorý neskrýval nespokojnosť z negatívnych ohlasov k samotnej výstave: ,,Negatívny prístup niektorých inštitúcii ma trošku zaráža," hovorí.  Prínos výstavy vidí najmä v jej edukatívnom charaktere. ,,Medici by mali na výstavu povinne prísť, pretože na pitve žiadnej lekárskej fakulty toto nebudú mať možnosť vidieť. Tiež si myslím, že edukácia bežných občanov je nedostatočná a táto výstava im ukáže veci, ktoré nevedia. Sú tu dve pekné veci, napríklad vyšetrenie prsníka. Štatistika hovorí, že 40 percent nádorov by sa mohlo objaviť skôr, ak by boli ľudia inštruovaní, ako sa dá odhaliť. Tiež je tu exponát, kde si môže verejnosť vyskúšať masáž srdca. Som presvedčený o tom, že viac ako polovica ľudí by masáž srdca nerobila správne," vyjadril svoj názor počas príhovoru, pričom ho uzavrel s vyjadrením nespokojnosti s názorom svojho kolegu, prezidenta lekárskej komory Mariána Kollára. ,,Budem zlý na môjho kolegu, prezidenta lekárskej komory Mariána Kollára. On napísal, že výstava nemá edukovať, ale šokovať. Ja keď som si to prečítal, povedal som si, že neviem, kde to žijeme? Pán profesor, nesprávny názor! Ja som šokovaný, že vy ste šokovaný," uzavrel a vyhlásil, že lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť.

fisch.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -