Dnes je štvrtok, 04.jún 2020, meniny má: Lenka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dominika Morávková Zeleníková: Popularitu zvládam s chladnou hlavou

august 16, 2017 - 13:51
Dominika Morávková-Zeleníková je momentálne jedným z najvyhľadávanejších mladých hereckých talentov. Ako si užíva leto a prečo by rada na chvíľu opustila tragické filmové charaktery?

Dominika, v pomerne krátkom čase ste sa objavili v dvoch celovečerných slovenských filmoch – Pirko a Špina. V oboch snímkach ste dostali utrápené postavy s príchuťou tragiky.

Áno, to je pravda. Som za ne ale veľmi vďačná, v oboch prípadoch som takpovediac mala čo hrať a ako herečku ma, myslím, veľmi posunuli. No poviem vám pravdu, už mám chuť aj na pozitívnejší charakter.

Najmä Špina niesla vysoko aktuálny celospoločenský odkaz, ohľadom násilia páchaného na ženách.

Doteraz som sa tak intenzívne s problematikou znásilnených obetí nestretla, viac som sa jej dotkla až vďaka Špine. Som rada, že aj prostredníctvom mňa sa momentálne táto problematika rieši. Je to nová situácia v mojom živote, že som súčasťou niečoho takého, a som rada, pretože by sa to nemalo diať. Treba zobraziť, ako sa obete znásilnení cítia po tom, aký majú život. Spolu s kolegami sme zažili jedno veľmi intenzívne sústredenie aj s režisérkou a scenáristkou, kde sme si prechádzali konkrétne prípady znásilnených obetí. Tereza s nami robila aj rôzne cvičenia, ktoré nás mali vtiahnuť do života ľudí, ktorým sa stane niečo zlomové, ale reálne na psychiatrii, kde sú pacienti, som nebola, to nebolo potrebné.

Počas nakrúcania filmu Špina ste sa stali aj matkou. Nastal spolu s materstvom aj zvrat vo vnímaní vašej postavy?

Tak trochu áno. Zo začiatku som sa na Lenu pozerala ako na dievča, ktoré by pokojne mohlo byť jednou z mojich kamarátok, známych. Bola mi vekovo blízka, skôr som si tú hrdinku prirovnávala k sebe a teraz mi, samozrejme, prebehne hlavou - toto sa môže diať aj mojej dcére. S materstvom prišiel aj nový druh neopísateľného strachu. A matky dcér pociťujú ten strach ešte intenzívnejší. Keď sa na ňu občas dívam, je taká krehká... Našťastie, kým bude Amálka v puberte ako Lena, preleje sa ešte veľa vody Dunajom a snáď to potom nejako zvládneme (smiech). 

Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom čísle Slovenky 33/2017

- - Inzercia - -