Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na Slovensku platí druhý stupeň teroristického ohrozenia!

august 23, 2017 - 14:57
Od 14:00 platí na Slovensku druhý stupeň teroristického ohrozenia. Rozhodlo o tom ministerstvo vnútra na odporúčanie Národného bezpečnostného a analytického centra.

Ako novinárom povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, dôvodom sú aktuálne udalosti v Európe, ako aj viaceré verejné podujatia, ktoré Slovensko v najbližšom období čakajú, ako napríklad letecké dni, oslavy SNP alebo Deň ústavy. Podľa Gašpara však nejde o nič výnimočné, zvýšenie z prvého stupňa na druhý sa na Slovensku udialo už niekoľkokrát.

Podľa policajného prezidenta je teroristické ohrozenie Slovenska málo pravdepodobné, nie je ho však možné úplne vylúčiť. "Na základe analyzovaných informácii nemôžem povedať, že by bezprostredne hrozilo nebezpečenstvo," uviedol s tým, že napriek tomu aktuálna situácia kladie pred bezpečnostné zložky nové výzvy. Útoky v Európe v poslednom čase boli totiž spáchané prostredníctvom bežne dostupných vecí, ako sú autá alebo nože, preto je veľmi ťažké potencionálny útok odhaliť a preventívne zakročiť. Zvýšený stupeň ohrozenia podľa Gašpara znamená napríklad sprísnený režim hraničnej a cudzineckej polície pri vydávaní povolení na pobyt alebo pracovných povolení. Zvýšený stupeň bude podľa policajného prezidenta platiť do času, kým nastanú podmienky, za ktorých ho bude potrebné prehodnotiť.

Národné bezpečnostné a analytické centrum, ktorého úlohou je zbierať a analyzovať bezpečnostné informácie všetkých bezpečnostných a spravodajských zložiek v SR, bude zároveň podľa Gašpara minimálne v najbližších dvoch týždňoch fungovať 24 hodín denne.

- - Inzercia - -