Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Spomienka na Michala Dočolomanského: Slnečný chlapec, ktorý vedel lietať

august 28, 2017 - 10:20
V týchto dňoch uplynie deväť rokov od úmrtia nášho významného herca MICHALA DOČOLOMANSKÉHO. Ako si naňho spomínajú herci, jeho priatelia, ktorí ho mali veľmi radi?

Marína Kráľovičová

Dočko rozžiaril každú šatňu či televízne štúdio. Keď vošiel, sršal dobrou náladou, vtipom. Podmračeného som ho videla, až keď sme sa presťahovali do novej budovy SND a skúšali tam prvú a preňho myslím aj poslednú inscenáciu, hru Táne Kusej S mamou. Pred premiérou ma šokoval, keď vravel: „Mari, mne už sa nechce hrať“. Myslela som, že to je kvôli repertoáru, ak mu dajú nejakú zaujímavú postavu, že sa chytí a bude to preňho výzva. Netušila som, že tá šanca už nebude. On sa totiž nezvykol sťažovať. Bol nielen výborný herec, ale aj skvelý parťák a kamarát. Nedávno som naďabila doma na jeho fotku, ktorú dal môjmu manželovi, keď s ním robil rozhovor. Stojí pri vetroni, svojej veľkej láske, a chystá sa nasadnúť a vzlietnuť. Tak ho mám pred očami: Slnečného chlapca, ktorý vedel lietať.

Dušan Tarageľ

Jééj, teraz by sa mi zišiel, zavolal by som ho na chatu do Tatier, lebo potrebujem pomôcť. Ja som mu pomáhal s jeho prvou chatkou, už vtedy sme akože založili firmu DočoTara a za socíku sme lepili linoleum, dokonca nás zavolal potom pán Dibarbora a odmenou nám bola škótska whisky. Je mi ľúto, že tu nie je, boli sme priatelia a aj naše rodiny sa priatelili. Štyridsať rokov sme mali spolu šatňu a aj v novom Národnom divadle sme sedeli spolu. Chýba mi. Stále mám v šatnici jeho fotku a dva svietniky, ktoré sme spolu vyhrali v Amerike. Miško bol neuveriteľne zručný, boli sme priatelia, v divadle aj doma, a tam je so mnou stále. Aj teraz, keď sa s vami rozprávam, na stene visia hodiny, ktoré mi opravil. Šrauboval, pílil, hoblil. Naučil nás pliesť svetre na pletacom stroji. Raz som prišiel do šatne a mal v rukách rašpľu, dláto, kliešte, kladivo a robil si manikúru :-) Opravoval mi auto. Okrem toho, že bol taký zručný ézermajster, bol to hráč. Máloktorý herec mal a má také veľké srdce na javisku.  

Richard Stanke

Gorkého ulica je pre mňa spojená s Miškom Dočolomanským. V prvom rade to bol skvelý človek, kamarát a kolega. Spomínam si hlavne na jeho humor, vtip a láskavosť. Keby som ho dnes stretol, tak by som mu povedal, ako si veľmi vážim, že som s ním mohol hrať na spoločných doskách v jednom divadle.

- - Inzercia - -