Dnes je štvrtok, 18.apríl 2019, meniny má: Valér
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Oslavy 73. výročia SNP v Banskej Bystrici

august 28, 2017 - 11:23
Dni 28. a 29. august 2017 sa v Banskej Bystrici budú niesť v duchu osláv 73. výročia Slovenského národného povstania. Už 28. augusta ich odštartuje koncert banskobystrickej Štátnej opery, na ktorom múzeum odovzdá Ceny Múzea SNP osobnostiam alebo organizáciám, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea, alebo s ním dlhoročne spolupracujú.

Po prelete leteckej techniky Ozbrojených síl SR 29. augusta sa pietnym aktom za účasti priamych účastníkov protifašistického odboja, najvyšších štátnych predstaviteľov a diplomatických zastúpení v SR začne oficiálna časť osláv SNP. Na slávnostnom zhromaždení po príhovoroch oficiálnych hostí vystúpia aj viaceré skupiny a interpreti zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ruska.

Popoludňajší program vyplnia vystúpenia umelcov rôznych hudobných žánrov – folklórny súbor Detva, džezová kapela vzdušných síl USA v Európe – The Ambassadors, koncert Jiřího Vondráka a hostí – Okudžava v míru, ruský folklórny súbor Rosstaň, banskobystrická formácia Rusín Čendéš Orchestra či kapela Nocadeň.

V rámci sprievodných aktivít nebude chýbať atraktívny zoskok výsadkárov, prezentácia Ozbrojených síl SR, ale ani dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie. Novinkou osláv bude slávnostné odhalenie pamätnej lavičky na počesť vojnových veteránov v areáli Múzea SNP. Pamätnú lavičku venovali veteráni Českej republiky vojnovým veteránom zo Slovenska.

Múzeum SNP bude v popoludňajších hodinách otvorené pre návštevníkov bezplatne. Okrem interiérových tematických výstav Tank LT-38 či 14. ročníka diel výtvarných umelcov Zem Slovensko XIV. bude lákadlom prezentácia modelárov zo Slovenska a Českej republiky. Popri modeli pancierového vlaku určite zaujme aj 100 modelov tankov, prezentácia slovenského KITT-a a model auta Knight Rider.

Oficiálnym dopravcom osláv SNP je Železničná spoločnosť Slovensko a každý návštevník osláv SNP môže využiť možnosť dopraviť sa do Banskej Bystrice vlakom z celého Slovenska s 50-percentnou zľavou. Lístok zakúpený do Banskej Bystrice po jeho označení pečiatkou organizátora v Zákazníckom centre na železničnej stanici Banská Bystrica alebo na stanici Banská Bystrica mesto, platí návštevníkovi aj na cestu späť.

Sprievodné podujatia:

Výstava Tank LT-38 v priestoroch múzea SNP

100 tankov pre Bystricu - rekord v počte funkčných modelov tankov

Dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie/Military Day 2017

Prezentácia Ozbrojených síl SR

Statické a dynamické ukážky vojenskej techniky

Zoskok vojenských výsadkárov

Premietanie dokumentárnych filmov

Prezentácia nových publikácií

Bezplatný vstup do Múzea SNP

Ukážky modelov zo Slovenska a Česka

Prezentácia slovenského KITT-a modelu auta Knight Rider

- - Inzercia - -