Dnes je štvrtok, 25.apríl 2019, meniny má: Marek
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na oslavách zaznel naliehavý odkaz SNP: Nezabúdajme!

august 30, 2017 - 11:10
Vďaka našim otcom a dedom patríme k neveľa národom, ktoré sa so zbraňou v ruke postavili proti nacizmu a fašizmu. Slovenské národné povstanie patrí spolu s hnutím na Balkáne a Varšavským povstaním k najväčším protifašistickým vystúpeniam. Žijúcich pamätníkov rapídne ubúda, no zabudnúť nesmieme. Najmä dnes, keď sa v našej spoločnosti ozývajú extrémistické hlasy.

„Spomínam si, keď pred niekoľkými rokmi v publiku v prvých radoch sedelo ešte veľa priamych bojovníkov v Povstaní. Postupne nás opúšťajú a veľmi nám chýbajú. Skláňam sa pred ich hrdinstvom, ako aj pred hrdinstvom tých, ktorí na dnešnú slávnosť ešte mohli prísť. Múzeum síce uchováva našu pamäť, no spomienky priamych účastníkov sú nenahraditeľné. Pozorne teda počúvajme a pamätajme,“ povedal v úvodnom prejave centrálnych osláv 73. výročia Povstania generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.

V podobnom duchu úcty a obdivu k hrdinstvu hovorili aj najvyšší predstavitelia našej krajiny – prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a premiér Robert Fico. Význam osláv podčiarkla aj účasť delegácií 35 diplomatických misií na Slovensku, ako aj ďalší vzácni hostia a predovšetkým ešte žijúci účastníci Povstania.

Okrem spomienok a vďaky za to, že povstalci neváhali vziať osud svojej krajiny do vlastných rúk, zneli aj výkričníky, aby sme nedovolili intolerancii, neonacizmu a extrémizmu, ktoré sa čoraz intenzívnejšie prejavujú v našej spoločnosti, pošliapať hodnoty demokracie, tolerancie a mierového života – jednoducho všetko to, za čo preliali krv a položili životy naši otcovia, mamy aj starí rodičia pred sedemdesiatimi troma rokmi...

- - Inzercia - -