Dnes je nedeľa, 18.august 2019, meniny má: Elena, Helena
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

O projekte Spojená Bratislava by sa mala podľa OĽaNO viesť verejná diskusia

september 02, 2017 - 14:08
Projektom Spojená Bratislava, ktorý predstavil developer J&T Real Estate, by sa spoločnosť mohla vyhnúť miestnemu poplatku za rozvoj.

Uviedli to na tlačovej konferencii poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí sa preto obrátili otvoreným listom na predsedu vlády SR Roberta Fica. Vyzývajú ho, aby do koncepcie projektu Spojená Bratislava bola zapojená verejnosť aj odborníci.

Podľa Jána Budaja sa chce J&T pri projekte zbaviť povinnosti platiť poplatok za rozvoj. „O tom môže rozhodnúť vláda, ak o to požiada developer a ak sa tak vyjadrí primátor. Apelovali sme na primátora, nech nesúhlasí s tým, aby sa táto megainvestícia posudzovala bez hlavnej architektky a bez akejkoľvek participácie verejnosti. Zatiaľ sa k našej iniciatíve nestavia pozitívne,“ povedal Budaj.

Poslanci z hnutia OĽaNO pripomenuli, že cieľom zákona o miestnom poplatku za rozvoj nemá byť zvýhodňovanie niektorých podnikateľov ani podpora komerčných projektov, ale podpora verejnoprospešných projektov. Budaj dodal, že inak by sa vláda mohla dostať do konfliktu s predpismi Európskej únie pre nedovolenú štátnu pomoc.

Developer začiatkom augusta predstavil projekt, ktorý ma prispieť k rozvoju Bratislavy na oboch stranách Dunaja. Vybudovať chce novú električkovú trať i most pre peších. J&T Real Estate chce rozšíriť polyfunkčný komplex nákupného centra na staromestskom brehu Dunaja na Pribinovej ulici a tiež vybudovať štvrť Nové Lido na petržalskej strane Dunaja. Súčasťou projektu majú byť aj byty a kancelárske priestory, rozvoj mestských nábreží so zeleňou i plochami pre šport. Celková suma do infraštruktúry by prestavovala 75 miliónov eur.

- - Inzercia - -