Dnes je utorok, 25.jún 2019, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenka zavítala medzi čitateľov do Banskej Bystrice

september 11, 2017 - 10:34
Týždenník Slovenka priniesol v sobotu do Banskej Bystrice skutočne výnimočný program. Počas dvoch hodín sa na pódiu predstavili barón Anton Radvanský s celou rodinou, folklórny súbor Urpín, speváčka Sisa Sklovská a mnohí ďalší hostia. Program týždenníka Slovenka zároveň vzdal poctu dvom velikánom slovenského umenia - profesorovi Štefanovi Nosáľovi a Jozefovi Bednárikovi.

Významné jubiluem - 360 rokov - si zaslúži aj špeciálny program. Slovenka na najvýznamnejšiu kultúrno-spoločenskú udalosť stredného Slovenska - Radvanský jarmok v Banskej Bystrici - priniesla mimoriadne atraktívnych hostí a program.Jeho úvod patril riaditeľke vydavateľstva STAR production Márii Rehákovej, ktorá zdôraznila význam tohto podujatia nielen pre obyvateľov Banskej Bystrice, ale i celého Slovenska a nezabudla ani na prepojenie Radvanského jarmoku s týždenníkom Slovenka. Vo svojom príhovore sa venovala nadchádzajúcim výročiam - 70 rokov týždenníka Slovenka a 10 rokov ankety Slovenka roka. Na pódiu ju vystriedala šéfredaktorka týždenníka Slovenka Mária Miková, ktorá v tento deň aj pokrstila svoju knihu venovanú deťom.

Úvodné príhovory vystriedal folklór - najprv v podaní žiakov ZŠ v Hrochoti a po nich prišli na pódium víťazi projektu RTV Zem spieva, Folklórny súbor Urpín. Ich vystúpenia boli zároveň poctou nedávno zosnulému profesorovi Štefanovi Nosáľovi. Riaditeľ FS Urpín Peter Pohančaník a Mária Reháková si zaspomínali na spoluprácu s velikánom slovenského folklóru a po ich príhovoroch spoločne s niekoľkými generáciami folkloristov a plným námestím v Banskej Bystrici venovali zosnulému Štefanovi Nosáľovi symbolickú minútu ticha.

Medzi výnimočných a vzácnych hostí tohto popoludnia patril barón Anton Radvanský s rodinou, ktorý si, aj napriek svojmu náročnému programu na Slovensku, našiel čas a prišiel pozdraviť čitateľov Slovenky na námestie. Spolu s ním privítal na pódiu moderátor aj historika a spisovateľa Vladimíra Sklenku. Ten pripravil ďalšiu knihu venovanú Radvanskému jarmoku a jej zaujímavosťou je, že predslov do nej napísal práve barón Anton Radvanský.

Jedným z hostí bola aj marketingová manažérka Liečebných termálnych kúpeľov Sklené Teplice Ivana Marušková, ktorá okrem toho, že predstavila kúpele a ich výnimočnosť, venovala do súťaže aj víkendový pobyt pre 2 osoby. Zaujímavosťou je, že práve prostredie kúpeľov inšpirovalo našu kolegyňu Katarínu Hanzelovú, ktorá ho využila vo svojej pripravovanej knihe.

Čitateľov Slovenky prišiel pozdraviť aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, ktorý nad našim podujatím zároveň prevzal aj záštitu. V príhovore vyzdvihol dobrú spoluprácu medzi redakciou a mestom.

Keďže okolie Banskej Bystrice bolo v minulosti významným baníckym centrom, jednými z hostí boli aj baníci zo Španej doliny, ktorí okrem tradičných uniforiem predstavili aj svoj banícky cech a divákom porozprávali o histórii baníctva v tomto regióne.

Druhou spomienkou na velikána slovenskej kultúry bol blok venovaný Muzikálovému festivalu Jozefa Bednárika v Brusne. Na slávneho režiséra si zaspomínali organizátor festivalu Ján Kubiš, riaditeľ Kúpeľov Brusno, v ktorých sa festival od začiatku koná, Štefan Hrčka a speváčka Sisa Sklovská, ktorá Jozefovi Bednárikovi venovala aj jednu skladbu počas svojho vystúpenia. Okrem spomienok venovali Kúpele Brusno divákom aj tri hodnotné ceny v rámci krátkej súťaže.

Podujatie Slovenka na námestí v rámci Radvanského jarmoku bolo aj o vystúpeniach, postupne sa na pódiu vystriedali speváčka Lucia Vaclaviková, Radko Kuric, tanečný klub Element predviedol v rámci svojho vystúpenia kolekciu značky KIK a nezabudlo sa ani na dobovú módu.

Počas celého popoludnia boli pre návštevnikov pripravené darčeky od redakcie - či už v rámci vedomostných súťaží, ale každý z nich si odniesol Slovenku, minerálku či tradičný koláč.

- - Inzercia - -