Dnes je štvrtok, 18.júl 2019, meniny má: Kamila
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenka spoločne s barónom Radvanským navštívila jeho rodinnú hrobku

september 11, 2017 - 15:12
Súčasťou návštevy baróna Antona Radvanského s rodinou v Banskej Bystrici bola aj návšteva ich rodinného sídla - kaštieľa Radvanských, pričom nevynechali ani rodinnú hrobku. A my, ako jediní zástupcovia redakcií, sme mali tú česť byť pri tom.

Jubilejný, 360. ročník významného Radvanského jarmoku navštívil aj vzácny hosť - barón Anton Radvanský, potomok Juraja Radvanského, ktorý v roku 1655 získal pre Radvaň jarmočné právo. Počas sobotňajšieho programu Slovenky pozdravil čitateľov týždenníka, čomu predchádzala návšteva kaštieľa Radvanských a zároveň ich rodinnej hrobky.

Naša redakcia, v zastúpení riaditeľky vydavateľstva STAR production Márie Rehákovej a zástupkyne šéfredaktorky týždenníka Slovenka Katky Hanzelovej, mala jedinečnú možnosť nahliadnuť nielen do priestorov kaštieľa, ale aj do priestorov hrobky, ktorá doposiaľ nebola sprístupnená nikomu z verejnosti. V nej v roku 1968 pochovali strýka Antona Radvanského, Ladislava, a v roku 1999 jeho otca Dionýza Radvanského. Svoje miesto na posledný odpočinok tu má dokonca pripravené aj samotný barón, ktorý v súčasnosti žije spoločne s manželkou a deťmi v Paríži. 

kastiel036.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Barón Anton Radvanský s rodinou

kastiel015.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Návštevu sprevádzali silné emócie (na fotografii dcéra Margita)

Mimoriadne potešený z návštevy Radvane

Na návštevu Slovenska, rodnej zemi svojich predkov, sa podľa vlastných slov barón mimoriadne tešil. „Som rád, že môžem ukázať svojím deťom, synovi a dcére miesto, odkiaľ pochádza náš rod a kde žili naši predkovia, už od 13. storočia,“ povedal počas návštevy kaštieľa v Radvani.

kastiel011.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Momentálne v rekonštrukcii

Kaštieľ Radvanských bol štátom vyhlásený za kultúrnu pamiatku v roku 1963. Do majetku mesta Banská Bystrica prešiel v roku 1994 a dovtedy tu sídlil okresný archív. Posledná rekonštrukcia sa tu realizovala v roku 1958, ďalšia už komplexná obnova začala vlani medenou strechou s úpravou podkrovia severného krídla a novými sieťami z grantu ministerstva školstva SR. Mesto spolu s Akadémiou umení, ktorá má kaštieľ v prenájme, zháňajú ďalšie financie na pokračovanie rekonštrukčných prác.

kastiel.jpg

Foto: 
archiv
Kaštieľ v čase svojej najväčšej slávy

kastiel029.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Takto má kaštieľ vyzerať po dokončení rekonštrukcie

Rodáčka z Radvane

Počas návštevy si na detské časy zaspomínala riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková, ktorá má k Banskej Bystrici doposiaľ silný vzťah a neustále sa sem rada vracia: ,,Ja ako rodáčka z Radvane som od detstva popri kaštieli prechádzala mnohokrát, no nikdy som ho nemala možnosť vidieť zvnútra. Som nesmierne rada, že som mala možnosť navštíviť ho, vďaka čomu sa mi splnil aj dlhoročný sen. Zároveň sa teším, že mi pri tom robili spoločnosť aj moje vnučky," hovorí Mária Reháková. 

kastiel028.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Rodinný kaštieľ sme si prezreli spoločne s barónom za sprievodu primátora Jána Noska, prorektora Akadémie umení Matúša Oľhu, historika Vladimíra Sklenku, reštaurátora Ivana Škandíka, archeológa Romana Hrončiaka, stavbyvedúceho Miroslava Dušeka a možno povedať, že pre každého to bol zaiste neopakovateľný zážitok.

- - Inzercia - -