Dnes je utorok, 11.december 2018, meniny má: Hilda
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

SAUDSKÁ ARÁBIA: Konzervatívna krajina povolí ženám šoférovať

september 27, 2017 - 10:05
Ženy v Saudskej Arábii budú môcť od júna budúceho roka po prvý raz beztrestne šoférovať. O zmene, ktorú vo svojom nariadení ohlásil kráľ Salmán, v utorok informovali štátne médiá.

I keď islamské právo ani saudské dopravné predpisy vyslovene nezakazovali ženám šoférovať, v konzervatívnom kráľovstve im nevydávali vodičské oprávnenia a ak ich prichytili za volantom, zatýkali ich. Ženy pritom budú môcť požiadať o vodičský preukaz bez povolenia mužského príbuzného.

Na základe kráľovho nariadenia zároveň v krajine vznikne špeciálna komisia, ktorej úlohou bude určiť spôsob, ako zmenu implementovať do praxe.

"Som naozaj nadšená. Je to dobrý krok pre ženské práva," vyjadrila sa pre agentúru AP Aziza Youssef, ktorá je profesorkou na King Saud University v Rijáde a jednou z najvýraznejších ženskoprávnych aktivistiek. Ženy sú podľa nej šťastné, no zmena je len prvým krokom z množstva práv, na ktoré čakajú.

I keď kráľovstvo ženám postupne dáva rôzne ďalšie práva, saudské ženy sa ešte stále musia podrobovať mužom na základe poručníckych zákonov, ktoré im zakazujú požiadať o pas, cestovať do zahraničia a tiež vydať sa bez súhlasu mužského príbuzného.

- - Inzercia - -