Dnes je utorok, 11.december 2018, meniny má: Hilda
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prokuratúra podala na Matoviča obžalobu za ohováranie premiéra Roberta Fica.

október 05, 2017 - 10:34
Obžalobu za ohováranie premiéra voči svojej osobe považuje poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO) za zdvihnutý prst voči všetkým ľuďom, ktorí by chceli poukazovať na nezákonnosti. Ako dnes ďalej uviedol na brífingu, Slovensko sa podľa neho začína podobať na "diktatúry stredoafrického priestoru".

"Tam platí, že kto vlastní štát, vlastní pravdu," vyhlásil. Podľa Matoviča je absurdné, aby prípad údajného ohovárania vyšetroval vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, ktorá sa má zaoberať korupciu za milióny eur. Kritizoval tiež to, že rovnaký vyšetrovateľ mal na starosti jeho prípad a aj vyšetrenie podozrení, že predseda vlády má v Belize účet na iné meno a na ňom milióny dolárov. "Vyžiadali si oficiálne stanovisko, že Robert Fico nemá v Belize účet pod svojím menom a to im stačí," povedal s tým, že polícia ani prokuratúra neurobili žiadne reálne kroky, aby preverili jeho podanie

Matovič tiež vyhlásil, že zverejnenie podozrení voči predsedovi vlády považoval za svoju občiansku povinnosť. "Dnes by som to urobil znovu," povedal s tým, že sa nedá zastrašiť a bude naďalej vykonávať svoju prácu. "Som pripravený ísť na súd aj nastúpiť na výkon trestu," uviedol. Daniel Lipšic, ktorý Matoviča v tomto prípade zastupuje ako advokát, kritizoval dvojitý meter štátnych orgánov voči rôznym politikom, samotný premiér podľa neho napríklad v poslednom čase verejne vznášal obvinenia na adresu prezidenta. Obžalobu voči Matovičovi označil Lipšic za "flagrantné zneužívanie orgánov činných v trestnom konaní na politický boj". "K takýmto excesom nedochádza ani v Maďarsku a Poľsku," povedal s tým, že politické zásahy kazia dôveryhodnosť inštitúcií ako polícia a prokuratúra.

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal na Igora Matoviča obžalobu za trestný čin ohovárania. Matovič v júli 2015 vyhlásil, že mu anonymný zdroj oznámil, že premiér Robert Fico má s manželkou v stredoamerickom štáte Belize prostredníctvom schránkovej firmy uložených viac ako 600 miliónov dolárov. Predseda vlády na následnej tlačovej besede tvrdenia poprel s tým, že poslancove výroky nesú znaky trestného činu ohovárania.

Dnes premiér tento krok orgánov činných v trestnom konaní nechcel komentovať. "Nikdy som nekomentoval rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a ani to nebudem robiť. Chcem, aby pracovali absolútne nezávisle," odpovedal na brífingu na novinársku otázku premiér.

Prípadom sa začala zaoberať polícia, pričom Matoviča aj obvinili. Obvinenie v decembri 2016 zrušil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry. Stíhanie podľa medializovaných informácií obnovili po pokyne z Generálnej prokuratúry SR.

- - Inzercia - -