Dnes je utorok, 11.december 2018, meniny má: Hilda
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prezident zlyhal, mal by odstúpiť, vyhlásil Blaha

október 08, 2017 - 15:52
Prezident SR Andrej Kiska zlyhal, mal by z funkcie odstúpiť. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácií V politike na TA3 poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha.

„Kiska spáchal opakovane daňový podvod, čo je niečo, čo nieže v slovenskej, ale európskej, modernej histórii z pozície prezidenta nepoznáme. Nielen to, on klamal verejnosť," povedal Blaha, podľa ktorého je to obrovské zlyhanie prezidenta a jeho správanie je nemorálne. „Toto je taká strašná kauza, že by mal podľa môjho názoru odstúpiť," dodal. Pre Blahu je zarážajúce, že do kauzy Kiska zaťahuje premiéra Roberta Fica. Podľa Blahu prezident namiesto toho, aby vyvodil politickú zodpovednosť, označil Slovensko za mafiánsky štát. Pripomenul, že v kauze Bašternák prezident Kiska žiadal vyvodenie zodpovednosti, no v tomto prípade to sám nerobí.

Podľa opozičného poslanca Petra Pčolinského zo Sme rodina prezidentovi po daňových problémoch "svätožiara morálnej autority zmizla". „ Z nášho pohľadu je to obrovské zlyhanie prezidenta," uviedol. Či by mal Kiska odstúpiť, to je podľa poslanca na jeho vlastnom uvážení.

Poslanec Jaroslav Paška z SNS tvrdí, že treba počkať, aby sa ukončili všetky vyšetrovacie procesy. „Treba nechať vecne prebiehať všetky konania a vyšetrovania, ktoré sú tu. Sú obnovené vyšetrovania, ktoré majú preskúmať veci, ktoré priniesla aj opozícia na stôl, tak ich treba nechať dobehnúť, a potom budeme hodnotiť," povedal.

Liberál z SaS Martin Klus súhlasí s tým, že prezident by mal situáciu podrobne vysvetliť. Je však prekvapený, že vláda, ktorá má vlastné korupčné kauzy, obviňuje zo závažných vecí. Zároveň sa pýtal, či sa týmto neprekrývajú dôležitejšie témy, ktoré chce niekto prekryť. Ak sa podozrenia preukážu vo viacerých kauzách, nielen v prezidentovej daňovej kauze, tak by mala byť zodpovednosť podľa Klusa vyvodená v každom jednom prípade.

Podľa analytika Eduarda Chmelára namiesto ospravedlnenia sa všetkým občanom Kiska obrátil pozornosť na to, že sa snažil vmanévrovať do pozície obete. Jediným riešením, ako sa Kiska môže očistiť, je, že zverejní všetky faktúry a zmluvy jeho firmy.

Témou štvorice politikou boli aj voľby do VÚC. Klus verí, že v BBSK voľby vyhrá nezávislý kandidát Ján Lunter. Pčolinský uviedol, že Sme rodina nerobí predvolebné koalície s nikým. Blahov favorit bol Stanislav Mičev, ktorý podobne ako Martin Klus sa vzdal kandidatúry v Banskobystrickom kraji. Podľa Blahu sa však obaja, Klus aj Mičev, rozhodli zodpovedne. Podľa štvorice je to znak toho, že sa mení politická kultúra na Slovensku. Taktiež sa zhodli na tom, že je dôležitá mobilizácia voličov, aby išli k volebným urnám a podporili kandidáta, ktorý vyhrá nad Marianom Kotlebom (ĽSNS). Podľa Jaroslava Pašku (SNS) sa vo voľbách ukáže, do akej miery majú VÚC úspech, do akej miery je tento medzistupeň štátnej správy dôležitý a aj to, čo prinesú jednokolové voľby.

Poslednou témou diskusie bola situácia v Katalánsku. Podľa Klusa by Európska komisia mala medzi Katalánskom a centrálnou vládou v Madride vystupovať ako mediátor. "Najdôležitejšie bude, či jednostranne vyhlásia Katalánci nezávislosť alebo nie. Skôr sa to udeje. Je tu problém aj s tým, že v Katalánsku je spoločnosť rozdelená na dve časti. Európska komisia má povinnosť do toho vstúpiť," povedal s tým, že aj Kráľ Felipe by mohol byť autoritou. Paška ako dôvod nečinnosti EK vidí to, že EK čaká, čo povie Engela Merkelová. Katalánsko je autonómny región a podľa Pčolinského má právo na sebaurčenie. "Čo urobila centrálna vláda z Maridu je neprijateľné," uzavrel.

- - Inzercia - -