Dnes je utorok, 23.júl 2019, meniny má: Oľga
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Igor Kašper: Môžem sa pozrieť ráno do zrkadla

október 07, 2017 - 15:26
„Žijem v Banskej Bystrici a záleží mi na tom, aby mesto a kraj prosperovali, aby mladí ľudia z neho neodchádzali a využíval sa veľký potenciál, ktorý si pri svojich cestách po regióne a početných stretnutiach s ľuďmi, len potvrdzujem,“ hovorí IGOR KAŠPER. Mladý úspešný ekonóm je presvedčený, že spolu so svojimi spolupracovníkmi dokáže priniesť Banskobystrickému kraju také prepotrebné zmeny. „Mám pevnú víziu, ako to dosiahnuť.“

Počas svojej predvolebnej kampane ste prešli množstvo obcí, stretli ste sa s mnohými starostami a dnes otvorene hovoríte, že máte ich veľkú podporu. V čom pramení podľa vás ich viera, respektívne presvedčenie, že s vami prídu aj dlho očakávané zmeny?

Väčšina starostov v obciach mi povedala, že v živote u nich nebol žiadny politik. A to hovorím o minimálne 80 percentách z nich. Banskobystrický kraj má spolu 516 obcí a v mojej 14-mesačnej púti mi ostávajú už len posledné obce v okrese Rimavská Sobota. Zvyšných 12 okresov nášho kraja som prešiel krížom-krážom, niekde som bol aj päťkrát. Nestretávam sa len so starostami, ale prevažne s obyčajnými ľuďmi. Práve od nich som sa dozvedel mnoho.

Čo konkrétne by ste chceli urobiť pre to, aby sa ľudia radi vracali domov a ešte radšej ostali pracovať v Banskobystrickom kraji?

Ak niekto sľúbi, že zníži nezamestnanosť o polovicu, alebo že prinesie investora do každého okresu, tak klame. Ja mám plán a pevnú víziu ako pomôcť obciam. Môj volebný program som netvoril len z obývačky, z veľkej časti mi ho pomohli napísať ľudia, ktorých som na mojich cestách stretol. Počúval som, čo ich trápi, zaujíma, hnevá. Chcem byť županom obcí, aj obciam dokáže župa výrazne pomôcť, som o tom presvedčený. Celý volebný program som zverejnil na mojom webe igorkasper.sk, facebooku a pripravujem aj volebné noviny, ktoré dostanú do každej schránky všetci obyvatelia nášho kraja.

Vy sám ste sa od úplnej mladosti postavili na vlastné nohy, dnes ste úspešným ekonómom. Aké vlastnosti musí mať človek, ktorý chce pomáhať mnohým iným ľuďom? Aké ambície vás osobne k tomu vedú?

Nikdy som v živote nedostal nič zadarmo. Nikdy som nebol s rodičmi na dovolenke, nemali sme auto, no napriek tomu mi nič nechýbalo, mal som pekné detstvo. Počas druhého ročníka štúdia na ekonomickej univerzite som prišiel o môjho najmilovanejšieho človeka – moju mamu. Vtedy sa to všetko zlomilo. Dospel som v priebehu pár dní a musel som sa postaviť na vlastné nohy. Ako mladý som si založil rodinu, stal som sa úspešným manažérom a ekonómom, neskôr som založil prosperujúcu firmu. Pamätám si, ako som mal tri roboty naraz, nenaspal som toho veľa. Nič však neľutujem, bola to veľká škola života.

Na nedávnej veľkej udalosti, Radvanskom jarmoku v Banskej Bystrici, ktorého začiatky siahajú ďaleko do histórie, ste boli aj so svojou peknou rodinkou. Manželka Janka vám schvaľuje rozhodnutie kandidovať?

Moja skvelá manželka bola samozrejme prvá, s ktorou som toto vážne rozhodnutie preberal. Zo začiatku z toho nebola veľmi nadšená (veď ktorá žena by bola), ale videla na mne, že mi na tom záleží, že to robím z presvedčenia. Od začiatku ma maximálne podporuje, je mi obrovskou oporou. Aj týmto jej za to chcem poďakovať. Prežíva so mnou posledných štrnásť mesiacov veľmi intenzívne. Naše deti sú hrdé, keď vidia tatina v novinách alebo na bilborde.

Nájdete si počas predvolebného zhonu na svoje deti čas?

Určite áno. Obmedzil som všetky svoje aktivity, či už podnikateľské alebo súkromné. Ten čas, ktorý mi ostáva, sa snažím venovať im. Máme rodinný dom, takže väčšinu času trávime na záhrade, ale vybehneme aj na nejaký ten výlet. Mám dvanásťročného puberťáka, ktorý je nádejným basketbalistom, ale šikovný je aj v iných športoch. Tento rok sa dostal medzi najlepšiu päťku basketbalistov Slovenska, nedávno vyhral súťaž „Drsná družina“ a na Minimaratóne v Banskej Bystrici skončil druhý. Naša predškoláčka bude asi skôr na umeleckú nôtu po maminke.

Keď sme už pri deťoch, čo všetko pripravujete pre mladých? A čo pre seniorov?

Niekoľko rokov organizujem v Banskej Bystrici množstvo podujatí. Keď ma zvolili za poslanca mesta pred siedmimi rokmi, trápilo ma, že ľudia na sídlisku nemajú možnosť vyžitia. Podarilo sa mi vybudovať detské ihriská, multifunkčné ihriská, rozbehli sme spolu so skvelou partiou ľudí množstvo podujatí pre každú vekovú skupinu. Dnes sídlisko žije, práve pripravujeme akciu pre seniorov, ktorá by mala byť v októbri.

Ako vás vnímajú vaši kritici, vyčítajú vám niečo?

To áno. Viete, ja nie som pre nikoho na povrázku, nie som nikomu zaviazaný. Preto si môžem dovoliť povedať aj niečo, čo sa niekomu nepáči. Ako predseda finančnej komisie mesta Banská Bystrica nemôžem byť ticho, keď vidím, ako sa potichu a pod cenu predáva majetok v mestskej firme. To sa samozrejme nepáčilo mnohým ľuďom, ktorí ma odvtedy nenávidia. Ja sa však môžem pozrieť ráno do zrkadla.

O človeku nehovorí iba práca, ale aj záujmy, všetko, čím žije. Čomu sa venujete vo voľnom čase? Ako vás hodnotia priatelia – v čom vidia vaše plusy pre pozíciu župana?

Ja som športovec a šport je moje najväčšie hobby. Rád sa venujem aj záhradke a keď ostane čas, stretnem sa aj s priateľmi, ktorých mám dosť. Práve oni sú mojimi najväčšími fanúšikmi, ale aj kritikmi. Najviac oceňujú moju cieľavedomosť a pracovitosť. Keď sa do niečoho pustím, snažím sa to robiť poriadne.

V Banskobystrickom kraji sú podmienky ako stvorené na turizmus. Myslíte si, že raz dokážeme konkurovať aj svetu, keďže na to určite máme?:-) Čo by sme mali pre to urobiť?

Všetko je o ľuďoch. Máme tu krásnu prírodu, množstvo príležitostí – či už cyklotrasy, turistické chodníky, jaskyne, hrady, zámky, ale aj zimné strediská. Kvalita niektorých služieb však nedosahuje úroveň iných krajín. Napriek tomu si myslím, že nám môžu ostatné kraje závidieť, čo všetko tu máme. Dokonca aj množstvo zahraničných turistov ostane prekvapených našimi možnosťami. Práve propagácia našich atrakcií mi tu chýba. A to je moment, kde môže župa vstúpiť, dokonca je to jedna z jej hlavných kompetencií.

Každého z kandidátov sprevádza životné krédo? Aké je to vaše?

Všetko, čo v živote robím, robím naplno. Nepoznám výraz – nedá sa to. Každá tvrdá práca musí priniesť svoj výsledok. Skôr či neskôr. Vždy idem pevne za svojím cieľom.

- - Inzercia - -