Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Festival Astorka štartuje komédiou s Kronerovou a Navrátilom

október 24, 2017 - 11:53
V poradí 13. ročník festivalu ponúkne až do nasledujúceho utorka divadelné hry domácich divadelníkov i hostí z Česka, Talianska a Maďarska a pestrý sprievodný program.

Kvalitnú drámu z Talianska, Maďarska a Českej republiky i tvorbu domácich divadelníkov prinesie oddnes 13. ročník Festivalu Astorka. Program na doskách divadla Astorka Korzo ´90 na Námestí SNP v Bratislave odštartuje o 19:00 novou komédiou Ľuboša Baláka Manželství v kostce v podaní Divadla Komediograf z Brna, v ktorej hrajú hlavné úlohy Zuzana Kronerová a Oldřich Navrátil. Festival Astorka 2017 prinesie okrem inscenácií aj sprievodný program. Súčasťou festivalu sú tradične aj Scénické rozhovory, tentokrát s Róbertom Jakabom a nočné blues v Astorke v podaní kapely Sitra Archa. Popri festivale pravidelne pracuje tvorivá fotografická dielňa pod vedením Pavla Breiera a výstupom jej mapovania všetkých podujatí a udalostí na festivale sú fotografické výstavy. Dvanásť ročníkov festivalu pripomenie výstava Festival Astorka 2005 – 2016 a na záver festivalu otvoríme ďalšiu výstavu, Festival Astorka 2017.

Ako ďalej informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman, na tohtoročnom festivale vystúpi aj svetovo úspešné zoskupenie Teatro delle Albe z Ravenny, a to v stredu 25. októbra o 19:00 s inscenáciou talianskeho Teatro delle Albe Hukot vody (Rumore di acque) režiséra Marca Martinelliho. Predstavenie je divadelným spracovaním drámy tisícok migrantov, ktorí každoročne umierajú vo vlnách Stredozemného mora a získalo uznanie zo strany Amnesty International. Štvrtok je venovaný od 18:00 do 19:00 Scénickým rozhovorom s Róbertom Jakabom a následne od 20:00 inscenácii Bláznove zápisky (Egy örült naplója), ktorá vznikla v spolupráci divadla Katona József Színház, spolku Füge a Maszk Egyesület (Szeged) a produkčnej spoločnosti Orlai Produkciós Iroda. Zaoberá sa otázkou, či sme my blázni, alebo sa zbláznil svet okolo nás. Gogoľov príbeh z roku 1834 je aktuálny aj po takmer dvoch storočiach. Dejvické divadlo si na každoročný jesenný festival Astorky tento raz pripravilo inscenáciu Vzkříšení. Jeden z najneuveriteľnejších príbehov, aký mohli jeho aktéri zažiť, si tak návštevníci môžu pozrieť v piatok 27. októbra o 19:00. Švandovo divadlo na Smíchově prinesie v sobotu 28. októbra o 19:00 predstavenie Pankrác ´45. Ako napovedá jeho názov odohráva sa na konci leta 1945 v jednej cele pankráckej väznice, kde sa stretnú herečky Adina Mandlová a Lída Baarová, Hana Krupková, spolupracovníčka parašutistov výsadky Silver A, židovka Júlia a neznáma žena. Publikum hry odhalí, ktorá z nich bude odsúdená. Festival Astorka 2017 uzavrie v utorok 31. októbra netradičná oslava jednej svadby v podaní domáceho Divadla Astorka Korzo ´90 a ich hry Kométa.

„Festival Astorka patrí podľa ohlasov pozývaných súborov, slovenských i zahraničných hostí k výnimočným podujatiam na Slovensku v oblasti kultúrneho a najmä spoločenského diania. Od roku 2005, keď sa uskutočnil prvý ročník festivalu Astorka, prijali pozvanie desiatky zahraničných súborov z Európy a USA,“ pripomenulo Divadlo Astorka Korzo ´90 v tlačovej správe k 13. ročníku podujatia.

- - Inzercia - -