Dnes je štvrtok, 18.júl 2019, meniny má: Kamila
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zatočte s jesennou melanchóliou

október 30, 2017 - 10:17
Každý z nás to pozná. Dni sa kracujú, slnečných lúčov už nie je ani zďaleka toľko ako počas babieho leta. Ako neúpozvaný hosť k nám prichádza podráždenosť, zhoršujúca sa nálada či podivná melanchólia. Ako sa proti nim brániť?

Je to zvláštme, veď aj toto ročné obdobie má niečo do seba a každý z nás v ňom dokáže nájsť množstvo pozítívneho. V skutočnosti je to celé o našom prístupe. Moderná doba nás tlačí k tomu, aby sme stále prijímali nové výzvy a brali na seba ďalšie povinnosti. Lenže týmto spôsobom o svoje duševné i fyzické zdravie čoskoro prídeme. Je čas povoliť tempo.

Stačia aj malé zmeny

Bol by váš život lepší, veselší a keby ste mali menej starostí, však? Stačí, keď sa zameriate na malé zmeny. Akonáhle budete mať pocit, že na vás všetko padá, zastavte sa a choďte na prechádzku. Nezáleží pritom na tom, či ste práve v práci alebo sa venujete domácim úlohám svojich detí. Na vydýchnutie stačí naozaj krátka chvíľa. Verte, že svet sa neprestane točiť, keď si pre seba urobíte každý deň aspoň tridsať minút. Nemusíte počas nich robiť vôbec nič, majte ich len sama pre seba, môžete čítať, počúvať hudbu alebo len premýšľať. A ak budete premýšľať, skúste sa uvoľniť a nechať svoje myšlienky voľne plynúť. Predstavte si, že ste niekde, kde sa cítite dobre a nič vás tam netrápi.

Už toho bolo dosť

Stres vzniká z toho, že v sebe veľa vecí zadržujeme. Ak ste dlhodobo "pod tlakom", je logické, že raz vo vás všetko buchne. Urobte tomu prietrž. Máte pocit, že v práci nestíhate? Porozprávajte sa o tom so šéfom. Požiadajte ho o voľnejší režim. Nemusí vám byť nastavený natrvalo, zvyčajne stačí jeden týždeň, ale občas jednoducho potrebujete zvoliť. Správny šéf to pochopí a akceptuje.

Doma druhá šichta?

Rovnako by se mali zaviesť nové pravidlá aj doma. Starosť o domácnosť a deti nie je výhradne ženská záležitosť. Porozprávajte sa so svojím partnerom, nastolte nové pravidlá. Doma by mali pomáhať všetci jej členovia. Doprajte si viac času pre seba a venujte ho činnostiam, ktoré máte rada. Treba si choďte zacvičiť alebo si na polhodinky zabehajte. Beh je balzamom pre telo i dušu.

V boji proti stresu je potrebné vytasiť ťažký kaliber, preto sa nebojte skúšať nové veci. 

Viac sa dočítate v najnovšej Praktickej Slovenke 11/2017

- - Inzercia - -