Dnes je štvrtok, 27.jún 2019, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Silvia Bystričanová prežila klinickú smrť: Druhú šancu nepremárnim

november 03, 2017 - 08:20
Spisovateľka SILVIA BYSTRIČANOVÁ je mimoriadne citlivá a príjemná bytosť, s ktorou dokážete tráviť hodiny a stále nemáte dosť. Obe sme vedeli, že nás pri rozhovore nečakajú ľahké témy. No aj ťažké témy môžu byť požehnaním a potešením. Na naše stretnutie prišla o pol hodinu skôr. Pre istotu. Od momentu, keď sa dotkla smrti, nenosí hodinky. Príliš ju zväzovali a stresovali. A ona? Ona už cítila, že druhú šancu nepremárni a že chce žiť inak.


Prežili ste klinickú smrť, čo sa vlastne stalo?

Sú dve verzie. Prvá, v rámci ktorej by niekto povedal, že šlo o zlyhanie mladého lekára a súhru okolností. Druhá je moja, že nič lepšie sa mi nemohlo stať a som mu za to vlastne veľmi vďačná. Jemu aj osudu. Viem, že to tak malo byť. Stalo sa to pri pôrode, mala som vtedy tridsať rokov, doma už jedného syna. Bez komplikácií som porodila druhého syna a šla som domov. Cítila som sa slabšia, no myslela som si, že ide o bežný stav. O päť dní som sa do nemocnice vrátila v komatóznom stave, veľa si z toho nepamätám.

Čo bolo konkrétnou príčinou náhleho zhoršenia stavu?

Prestala sa mi zrážať krv, liala sa z môjho tela, akoby niekto otvoril vodovodný kohútik, zlyhával mi organizmus. Navyše mám krvnú skupinu AB, čo má asi len päť percent populácie, bol január, všade chrípky a nachladnutia, preto zohnať túto krvnú skupinu bol veľký problém, keďže som jej dennodenne spotrebovala naozaj veľa.

Klinická smrť je pojem, pod ktorým si nedokážeme nič konkrétne predstaviť, no máme pocit, že nám dá odpovede na mnohé otázky bytia, smrteľnosti. Vy ste ich dostali?

Áno. Je to mimoriadne intímna záležitosť a nedá sa o tom hovoriť s každým. Je to, ako keby sa vás niekto spýtal na prvý sex. Tiež o ňom nehovoríte otvorene s každým. Už v nemocnici za mnou zvedavo prišiel lekár, ktorý sa chcel so mnou o tomto zážitku rozprávať, no ja som ho s ospravedlnením odmietla...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 44-45/2017!

- - Inzercia - -