Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Božidara Turzonovová: Žila som veľa životov

november 15, 2017 - 19:48
Viac ako päťdesiat rokov na doskách, ktoré znamenajú svet a pred kamerami. Božidara Turzonovová je herečka, ktorá si za roky venované herectvu prežila prostredníctvom divadelných inscenácií, filmov či seriálov množstvo životov, stvárnila nespočetné množstvo rolí a charakterov, spolupracovala s rôznymi velikánmi. Dača, ako ju mnohí poznajú, si v týchto dňoch prevzala ocenenie v podobe dlaždice na Filmovom chodníku slávy. A podľa jej vlastných slov, aj vďaka tomuto oceneniu bude opäť bližšie k svojmu mužovi...

Pani Turzonovová, Váš zosnulý manžel, pán Adamovič, má taktiež dlaždicu na bratislavskom Filmovom chodníku slávy. Ako vnímate to, že tam pribudne aj tá Vaša? Uvažovali ste niekedy nad tým, že sa tam bude vynímať aj Vaše meno?

Musím povedať, že tam, kde je pochovaný môj manžel, mám už aj ja svoje miesto. Teraz sa ocitnem opäť, dúfam, takto blízko neho. Už sa len musíme modliť, aby neprišlo nejaké zemetrasenie a nerozhádzalo nám tie tabuľky vložené do zeme, a tiež aby bol stále taký kultúrny primátor mesta, aby tam nezačali niečo stavať a neodstránili ich. Nad tým, že dlaždicu dostanem aj ja som nikdy neuvažovala. Preto si to nesmierne vážim, blaží ma to, lichotí mi to, naviac kvôli tomu, že je to na mieste, kde sme prežili toľko nádherných chvíľ.

Počas Vašej kariéry ste získali viacero ocenení, z ktorých môžem spomenúť titul záslužilej umelkyne či Cenu Jozefa Krónera za celoživotnú tvorbu. Dá sa vybrať jedno, ktoré je možno Vášmu srdcu najbližšie?

To sa samozrejme nedá povedať. Vážim si každé ocenenie, všetky sú lichotivé. Tá žulová dlaždica na chodníku je veľmi krásna vec, o to viac, že to nie je na cintoríne (smiech). 

Myslíte si, že súčasná herecká generácia má toľko príležitostí, aby dajme tomu o dvadsať, tridsať rokov mohla naďalej plniť tento chodník slávy? Predsa len, v súčasnosti sa už netočí taká plejáda kvalitných filmov…

To neviem zhodnotiť, avšak je pravdou, že dnes sa už nejaké veľkofilmy netočia, pomenili sa pomery… Herci si to ale musia odžiť a odpracovať toľko, čo my.

Za Vašu viac ako päťdesiatročnú kariéru ste si zahrali množstvo hereckých rolí. Ktorú pokladáte za takú najväčšiu?

Budete sa čudovať, ale vždy je to tá posledná. Vždy tá, na ktorej momentálne pracujem. Ostatné idú a idú a žijú si už svoj život. Uvedomila som si to aj pri filme Penelopa, ktorý premietli počas Medzinárodného filmového festivalu. Pozerala som sa na to ako na niečo, čo sa udialo, čo je za mnou. Zároveň som si spomenula, aké to bolo skvelé, na tých hercov, bývalých kolegov, z ktorých väčšina už, žiaľ, nežije. Ale tá posledná robota je stále tá, ktorá sa vám zdá prelomová, lebo je aktuálna a niečo sa deje.

Vďaka Vašej práci ste mali možnosť stretnúť nespočetné množstvo kolegov, hereckých velikánov. S ktorými sa vám tak najlepšie spolupracovalo? Na koho si rada spomínate?

Musím povedať, že na všetkých. S veľkou láskou, nostalgiou, obdivom k ich majstrovstvu. Boli to doslova majstri.

Zahrali ste si postavu Božskej Emy, v ktorej ste stvárnili českú opernú divu Emu Destinnovú. Keď si to porovnáte napríklad s postavou Janky Nitschneiderovej v Palenáku.. Ktoré postavy sa Vám hrali lepšie? Tie, ktoré boli reálne, alebo vymyslené? 

 Mne sa tie vymyslené veľmi páčia, pretože je to výzva. Ak sme pri seriáli Panelák a pri postave Janky, tá bola uplne zostrojená. Tú som si sama skonštruovala podľa predstáv. Pri tom sa človek zabaví, je to veľmi kreatívne.

Na fotografii Božidara Turzonovová spoločne so zosnulým Michalom Dočolomanským vo filme Penelopa

mmpremiera006.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Kde ste sa cítili lepšie? Na divadelných doskách alebo pred kamerami?

Mne je to úplne jedno, nerobím v tom rozdiel, aj keď film je samozrejme ťažší.

Ak si spätne premietnete svoj život a pozriete na svoju kariéru. Bolo to povolanie herečky to najlepšie, čo vás mohlo postretnúť?

Už teraz si myslím, že áno. Žila som veľa životov, veľa situácií, veľmi ma to ľudsky obohatilo.

Trúfli by ste si ešte na nejakú veľkú hereckú rolu, resp. máte ešte nejaký nesplnený sen?

Nesplnené sny nemám. Mám chvála Pánu Bohu príležitosti a budem len šťastná, ak ešte nejaká tá príležitosť bude.

Na záver, vyzeráte ako veľmi spokojná, vyrovnaná žena. Čo vás robí šťastnou?

Keď sú všetci okolo mňa šťastní. Keď sú moji najbližší zdraví, v poriadku. A tiež tam, kam chodím, keď vidím spokojné a usmiate tváre, tak som veľmi šťastná aj ja.

- - Inzercia - -