Dnes je štvrtok, 23.máj 2019, meniny má: Želmíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Juraj Jakubisko: Perinbaba 2 musí byť ešte lepšia

november 25, 2017 - 14:07
Neprehliadnuteľný a akosi prirodzene ťahajúci za sebou dav. Spod svojho charakteristického klobúka pozerá na ľudí láskavo a hovorí presne tak, ako aj natáča: snovo a živelne. Legendárny režisér JURAJ JAKUBISKO, ktorého meno poznajú snáď všetky generácie najmä vďaka rozprávke Perinbaba, sa po deväťmesačnej pauze opäť pustil do natáčania pokračovania tohto krásneho príbehu, ktorý je už viac ako tridsať rokov neodmysliteľnou súčasťou Vianoc.

Pán Jakubisko, je zrejmé, že natáčanie Perinbaby 1, ktoré prebiehalo pred viac ako tridsiatimi rokmi bolo podstatne zložitejšie. Predsa len nebolo toľko technických vymožeností, aké máme dnes. V  čom je ale to nakrúcanie druhej časti pre Vás, z pohľadu režiséra, iné oproti jednotke?

V podstate teraz padla kosa na kameň. Kedysi sme museli byť veľmi dobrí remeselníci, aby som to celé zvládol. V rozprávke ste videli triky, ktoré sa vtedy nedali urobiť prostredníctvom techniky. Napríklad to, keď chlap pláve vzduchom. Museli sme to jednoducho nakrútiť tak, že tým vzduchom naozaj pláve. V tých časoch sme využívali nedokonalosť oka. V súčasnosti máme k dispozícii digitálnu technológiu, ktorá vám dovolí urobiť čokoľvek, ale skutočne čokoľvek. Digitálna technológia je, že robíte sto trikov a to, čo urobíte je absolútny originál. 

Čo je pre Vás momentálne pri točení dvojky najdôležitejšie?

Teraz je dôležité, aby som ten nový film urobil tak, aby bol lepší. Mám ale fantáziu a môžem si čokoľvek vymyslieť. V rozprávke uvidíte nesmrteľné bytosti, postavu Perinbaby a Zubatej, ktoré budú žiť ďalej, akokeby existovali, akoby boli živé.

Režírovanie tak obľúbenej rozprávky, ktorú mnohí už poznajú doslova naspamäť zaiste nie je jednoduchá vec. Najmä kvôli tomu, ak do nej chcete vniesť isté nóvum. Pracuje Vám fantázia ešte naplno?

Fantázia pracuje až príliš! Jediný problém je, že triky sú strašne drahé. Nie je to o tom, ako keď niekto príde ,,veď ja som nakrútil fim”. Áno, niektorí vezmú kameru, idú do Petržalky do nejakej reštaurácie, či bytu a nakrútia ho… My to však musíme všetko vyrobiť. Ani si neviete predstaviť, ako je to digitálne robené, ako musím urobiť plán, kde budú zasadené napríklad domy, ktoré aj keď ich vystaviam len do výšky troch metrov, musia byť dokonalo prepracované a presné. Aby to, čo bude vymyslené a postavené, podivné strechy a všetky tieto veci, fungovali. U mňa celé kráľovstvo putuje ako plachetnice, akoby sa hnali po piesočnej pláži. To všetko stojí veľa času, trpezlivosti, a hlavne peňazí. 

Ako hovoríte, technické záležitosti stoja nemalé peniaze… Viete zhodnotiť, čo bolo na nakrúcaní najdrahšie?

Práve tá digitálna technológia. Dnes už síce máme technické možnosti, ktoré všade na svete využívajú, ale nemáme finančné možnosti. Vždy je niekde “zádrheľ”. Pokiaľ sa nezistí, že namiesto toho, aby sa robilo dvadsať filmov, na ktoré ten divák nepríde a pustia sa iba rýchlo v noci v televízii, že treba urobiť jeden poriadny film, sme stratení… Slovenské deti sú naši prví diváci. Ak ich naučíme chodiť v mladosti aj na slovenské filmy, zachovajú nejaký vzťah k tejto zemi.

Pre mnohých bolo veľkým prekvapením, že ste do kultovej rozprávky obsadili aj topmodelku Andreu Verešovú. Ako hodnotíte spoluprácu s ňou?

Musím povedať, že tam hraje veľmi pekne. Samozrejme, musel som dávať veľký pozor, pretože ona to, čo je hercovi samozrejmé, že “prejdi sem”, ona prejde ako modelka. To už cítite, to vlnenie tela... Bolo ju treba vrátiť do reality, že nie je na móle. Ale to bola jediná vec.. Ona je rozumná, myslím, že to bude dobré a budete prekvapení. Škoda len, že tá rola je tak malá... Aj som rozmýšľal, že ju rozpíšem, urobím ju väčšiu, ale ten film má toľko zázrakov a také tempo, že nemôžem naraz zastaviť priebeh.

Spomeniete si na niečo, nejakú vtipnú príhodu z nakrúcania, ktorá sa Vám vryla do pamäte?

Keď začínate robiť film, tak sú samé ťažkosti, ono to už ani veľmi veselé nie je. Možno najkrajšie bolo, keď sme začínali prvý deň v Kežmarku. Báli sme sa, že nebudeme mať ani sneh, pretože ho bolo málo. Doniesli sme si aj zariadenie na snehovanie, no nemuseli sme ho využiť, lebo pani Perinbabka to videla a začala skutočne snežiť.

Na čo sa môžeme najviac tešiť?

Objavil som nový ženský objav, ktorý keď zahraje, získa si každého. Povedal by som, že za tú dobu, čo točím filmy, som tak jednoznačný talent som ešte nemal.

Prezradíte nám, kto ním je?

To vám neprezradím. Bude to prekvapenie! Tá osoba má dokonalé priestorové videnie, vie sa pohybovať v imaginárnom priestore, rovnako, ako v divadle. 

Čo si o filme zatiaľ vy ako režisér myslíte? Ste spokojný?

Myslím si, že ten film je dokonalý, až prepripravovaný. (smiech)

Myslíte, že Perinbaba 2 zožne rovnaký úspech, ako jednotka?

Ja myslím, že áno, pretože je to akčný film, plný zázrakov a originálnych nápadov. Myslím si, že tá pôvodná Perinbaba mala úspech preto, že hrdina bol akčný, vtipný, ničoho sa nebál, a to znamená, že sa tí diváci stotožnili s ním, fandili mu. Myslím, že tento typ som ponechal, dokonca v niečom bude ešte lepší, zaujímavejší…

- - Inzercia - -