Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Marián Slovák: Sny ma držia pri živote

december 14, 2017 - 16:55
Náhla mozgová príhoda mu pred piatimi rokmi prevrátila život naruby. Musel sa vzdať milovaného herectva, nanovo sa učil pod dohľadom logopéda hovoriť. MARIÁN SLOVÁK priznáva, že bez podpory milovanej manželky Evy a ich troch detí, by to nedokázal. Druhú šancu od osudu využil naplno, prestal fajčiť a za sebou má už aj premiéru nového filmu Tri želania, v ktorom stvárnil čarovného deduška. Ním sa snaží byť v súkromí pre svojich šesť vnúčat.

Vo filme ste dali deťom zázračné tri želania. Rozmýšľate niekedy nad tým, aké by to bolo, keby existovali zázrační deduškovia, zlaté rybky...

Kto z nás o tom nerozmýšľa? Keď som bol ešte malý chlapec a hral som sa sám na dvore, vymýšľal som, čo by sa stalo, keby... Rád som sa ponáral do víru svojej fantázie a s detstvom sa to ani zďaleka neskončilo. Predstavoval som si rôzne situácie, pohrával sa s jednotlivými možnosťami, fantáziou. Podľa mňa je dobre, pokiaľ v človeku zostáva kus fantázie a predstavivosti, prospieva to aj jeho duševnému zdraviu. Hoci sa tieto predstavy nemusia nikdy uskutočniť, nevadí, snívať je potrebné k životu. Človek bez snov je bezduchá nádoba.

Je to zvláštne, vždy som si myslela, že snívanie je bližšie nám ženám, že muži sú tí, ktorí stoja realisticky nohami pevne na zemi.

V tom prípade možno nie som správny chlap, pretože si rád vymýšľam (smiech). Udržuje ma to bdelého.

Vo filme Tri želania hráte čarovného deduška, ktorý mi v mnohom pripomína postavičku Pána Taua.

Áno, je mu podobný. Nie je to veľmi veľká postava, no bolo by príjemné, keby mal tento film pokračovanie, rád by som si v ňom opäť zahral. Mal to byť pôvodne televízny film, až neskôr sa rozhodlo, že najskôr pôjde do kín a v televízii sa objaví až o rok neskôr. Uvidíme, možno sa dočkáme pokračovania. Ja o ňom budem zatiaľ snívať (smiech).

Mali ste dlhú hereckú pauzu, dlho ste zvažovali, či sa predsa len nevrátiť pred kameru?

Ani nie, nešpekuloval som. Vo svojom živote som neurobil veľa filmov, potešil som sa tejto ponuke. Mám rád rozprávky a mal som na nakrúcanie čas. V divadle sme s Beďom (Jozefom Bednárikom) urobili veľa krásnych rozprávok, na chvíľu som sa mohol vrátiť aj k práci s deťmi a detskými hercami, čo ma vždy poteší. Tvorba pre deti je veľmi podstatná a nie je jej stále dostatok. Ale svitá na lepšie časy, slovenská filmová tvorba sa vzmáha, za posledné dva roky som videl niekoľko dobrých slovenských filmov, čo ma úprimne potešilo...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 50-51/2017!

- - Inzercia - -