Dnes je utorok, 18.jún 2019, meniny má: Vratislav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sisa Lelkes Sklovská: Usmievam sa, aj keď spím

december 19, 2017 - 12:50
Keď do miestnosti vstúpi SISA LELKES SKLOVSKA, akoby sa v nej rozsvietilo. Neutíchajúca energia. Kým v súkromí je to žena, ktorá si užíva lásku manžela, priateľov a svojich štyroch mačiek, oddychuje pri umývaní riadu a úraduje za volantom, v pracovnej rovine je to puntičkárka a profesionálka, ktorá momentálne hviezdi (nielen) v muzikáli Mamma Mia!, ale najnovšie aj ako pedagogička.

Novinkou vo vašom živote je, že sa z vás stala pedagogička. Aký predmet ste dostali na starosť a akí sú vaši študenti?

Na Akadémii umení v Banskej Bystrici sa tento rok rozhodli prvýkrát otvoriť muzikálový odbor. Do roly pedagogičky ma oslovil prorektor akadémie, môj dlhoročný kamarát a kolega Dušan Jarjabek. Volal mi s takým presvedčením, že sa vedenie akadémie rozhodlo, a že to musím odštartovať práve ja ako pedagóg. Moja odpoveď nemohla znieť inak než áno. Vyučujem muzikálový spev, úväzok mám na dva dni v týždni, počas ktorých sa im venujem maximum dňa.

Je ťažké udržať si pomyslenú hranicu medzi študentom a učiteľom, pritom mať rešpekt a neprepadať prílišnému kamarátstvu?

Mám štyri žiačky od 19 do 21 rokov, sú to veľmi milé, sympatické mladé dámy. Áno, je medzi nami kamarátsky vzťah, ale v rámci vyučovania sa stávam pani profesorkou. Som veľmi sebakritická, náročná a prísna, takže iná nie som ani na svoje žiačky. Ony moje vysoké nároky rešpektujú, prijímajú a s radosťou sa snažia plniť zadané úlohy. Tento prístup nefunguje len v mojej profesii. Ak chcete v živote niečo dokázať, inak to ani nejde.

Učíte zatiaľ kratučko, no predsa, dá sa povedať, čo študenti naučili alebo učia vás?

Byť pedagógom, ktorý má za sebou aj viditeľné výsledky, konkrétne v speve, nie je jednoduché. Najťažšie je pretransformovať svoj um do svojich žiakov, aby to správne absorbovali a pochopili, čo od nich presne chcete. V mojom prípade to je technika spevu, ktorá je základom všetkého, až potom môže prísť na rad výraz, pohyb a ostatné. Je to veľmi zodpovedná a náročná úloha voči žiakom a hlavne voči samej sebe.

Iste si pritom neraz spomeniete na svoje študentské časy. Čo sa vám v mysli vybaví, keď sa povie Sisa ako študentka?

Sisa a študentka? Zodpovedná, poriadna puntičkárka a hlavne zabávačka. Cez pauzy som zabávala, spievala, tancovala spolužiakom. Nielen spolužiakom. Keď bol hocijaký sviatok, spolužiaci ma prosili, aby som robila „program“ aj na hodinách, aby sa neučilo (smiech). One woman show. A to hovorím o základke a gymnáziu, to ešte nasledovalo konzervatórium a VŠMU. Ale to je zážitkov na niekoľko kníh (smiech)...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 50-51/2017!

- - Inzercia - -