Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Staré Mesto obnovilo kinosálu v Pisztoryho paláci

december 28, 2017 - 17:53
Bratislavská mestská časť Staré Mesto obnovila kinosálu v Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici.

Ako informovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková, rekonštrukcia kinosály pozostávala z výmeny sedadiel, vymaľovania stien a výmeny podlahovej krytiny. Náklady na opravy a výmenu zariadenia stáli mestskú časť viac ako 30-tisíc eur.

Na kúpe sedadiel sa vďaka dotácii z Audiovizuálneho fondu podľa Gubkovej finančne podieľala aj spoločnosť Film Europe, ktorá v kinosále ročne organizuje niekoľko festivalov európskeho filmu. Rekonštrukcia kinosály s kapacitou 99 miest je súčasťou celkovej rekonštrukcie Pisztoryho paláca, ktorá sa začala na jar 2016 kompletnou obnovou exteriéru a bude pokračovať aj v budúcom roku vo vnútri historickej budovy. Staré Mesto už v rozpočte pre rok 2018 na obnovu paláca vyčlenilo peniaze, ide o sumu približne 280-tisíc eur.

Prvú etapu obnovy Pisztoryho paláca ukončila mestská časť v apríli tohto roka, pozostávala najmä z obnovy fasád a strechy paláca. Rekonštrukciu mestská časť financovala z grantu Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu, ktorý pokryl 85 percent nákladov, zvyšok financovalo Staré Mesto z vlastných peňazí. Pri grante išlo o 566-tisíc eur, Staré Mesto vyčlenilo vo svojom rozpočte takmer 100-tisíc eur.

Pisztoryho palác dal postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory v 90. rokoch 19. storočia v eklektickom štýle ako vlastný domov a ambulanciu. V budove sídlilo počas 2. svetovej vojny nemecké veľvyslanectvo, neskôr v období socializmu Leninovo múzeum. Bočné krídlo paláca sa do roku 2005 využívalo ako Dom zahraničných Slovákov. V roku 2017 staromestská samospráva zaradila palác do siete svojich kultúrnych zariadení.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -