Dnes je štvrtok, 20.jún 2019, meniny má: Valéria
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

25 rokov Slovenskej republiky: Všetko najlepšie, SLOVENSKO!

január 01, 2018 - 10:53
Polnočné zvony z 31. decembra 1992 na 1. januára roku 1993 nám zneli mimoriadne slávnostne. Prvými minútami nového roku sme všetci spoločne vstupovali do novej etapy našich dejín. Stali sme sa občanmi Slovenskej republiky.

Vieme, že nie pre všetkých bola vytúženýmsnom, no napriek tomu veríme, že v tej chvíli sme ju prijali s láskou a odhodlaním, že pôjdeme tou cestou v dobrom, aj v zlom. Ani jedného, ani druhého nebolo v jej doterajšej 25-ročnej históriimálo. Pripomeňme si najdôležitejšie míľniky.

Zložité obdobie „detstva“

Eufória z práve nadobudnutej štátnej suverenity veľmi rýchlo vyprchala a Slovensko už v prvých januárových dňoch čelilo tvrdej realite všedného dňa. Bolo treba vybudovať vlastnú menu, politické štruktúry, hľadať svoje historické korene. S tými praktickými vecami si poradilo pomerne rýchlo. Už 8. februára prišli do obehu prvé slovenské mince vyrazené v Kremnickej mincovni. Prvá bankovka nominálnej hodnoty 50 SK prišla do obehu 29. augusta roku 1993 a do konca roka boli vydané ďalšie štyri. Aj štruktúry štátu sa námpodarilo vybudovať veľmi rýchlo. Pätnásteho februára bol zvolený prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč. A práve tu sa ukázali naše slabiny. V politike chýbala politická kultúra.Voľbu hlavy štátu sprevádzali parlamentné hádky a rôzne zákulisné ťahy. A hociMichal Kováč bol rovnako ako jeho protikandidát, menovec Roman Kováč, členom vládnucej HZDS, preferovaný bol Roman. Víťazstvo Michala Kováča
mnohí pochopili ako prvý signál toho, že v koalícii to škrípe a Slovensko čakajú prvé detské choroby. Netušili sme, čo všetko nám prinesú. 31. 8. 1995 – únos a zavlečenieMichala Kováča mladšieho... Vstúpili sme do temnej éry mečiarizmu. Éry poznamenanej divokou privatizáciou,mafiánskymi praktikami a vraždami, éry, ktorá vyvrcholila 29. 4. 1996 vraždou Roberta Remiáša, dodnes nevyšetrenou. V tomto bode ale doba mečiarizmu dosiahla svoj vrchol a moc Vladimíra Mečiara začala upadať, čo sa naplno prejavilo v parlamentných voľbách roku 1998 (smimoriadne vysokou účasťou 84%), v ktorých strana Vladimíra Mečiara prešla do opozície a v ďalších už neuspela. V tomto období už však Slovenská republika nadobúdala medzinárodný rešpekt a úspech slávili najmä športovci.

Prvé úspechy dospievania

27. 7. 1996 – 1. zlatá medaila na LOH
Po prvý raz zaznela slovenská hymna na Letných olympijských hrách v Atlante a naša zástava sa vyšplhala na vrchol.Zlatúmedailu vo vodnom slalome vybojoval Michal Martikán.

Triumfovali sme aj na poli vedy a výskumu.

Viac sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka Slovenka 52/2017

- - Inzercia - -