Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

STALO SA V ROKU 2017: SLOVENSKO

január 01, 2018 - 15:45
Víťazstvá a prehry, nečakané prekvapenia a zvraty na svetovej, ale aj domácej politickej scéne, prírodné katastrofy a bohužiaľ aj pokračujúce teroristické útoky. Z týchto udalostí bola poskladaná mozaika roku, s ktorým sa práve lúčime. Ktoré témy zarezonovali najviac?

Slovensko malo 24. októbra unikátnu možnosť po prvý raz v histórii OSN prezentovať svoju kultúru a umenie pred zástupcami 193 krajín sveta. V sále Valného zhromaždenia vystúpil umelecký súbor Lúčnica s predstavením, ktoré sa nieslo v znamení motta Potenciál v rôznorodosti. „Túto tému považujem za mimoriadne vhodnú práve pre toto prostredie. Rôznorodosť je chlebom a soľou vzájomnej spolupráce,” povedal Miroslav Lajčák, ktorý predsedá 72. zasadnutiu Valného zhromaždenia OSN. Umelecký súbor Lúčnica už 70 rokov otvára svojím umením srdcia publika po celom svete. Za ten čas sa stala Lúčnica kultúrnym ambasádorom Slovenska a súčasťou značky našej krajiny. Súbor sa predstavil v OSN pred významnými hosťami pod novým logom „Lúčnica & Slovakia, Good Idea“. Generálny tajomník OSN António Guterres v príhovore adresovanom hosťom podujatia poďakoval Slovensku a Lúčnici a vyzdvihol schopnosť umenia spájať a inšpirovať.

V decembri slávila svoj triumf naša ľudová kultúra. Do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO pribudol Viachlasný horehronský spev, ktorý sa u nás vyvíjal a kultivoval už od 14. storočia. Vznikol z pastierskych tradícií a odzrkadľuje v sebe životný štýl mnohých generácií Slovákov. Svojou unikátnosťou obohacuje zlatý fond svetovej kultúry.

Naša krajina žila pomerne pokojným životom, bez vážnejších politických otrasov. Pokojnú hladinu rozčerili až novembrové voľby do vyšších územných celkov, ktoré priniesli výrazné zmeny. Napriek predvolebným obavám sa skončili úplnou prehrou kontroverzných kotlebovcov. Víťazmi sa stali pravicové strany a v týchto voľbách po prvý raz na Slovensku zvíťazila aj žena. Erika Jurinová v kresle predsedu Žilinského samosprávneho kraja vystriedala svojho predchodcu Juraja Blanára.

Viac sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka Slovenka 52/2017

- - Inzercia - -