Dnes je streda, 14.november 2018, meniny má: Irma
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

STALO SA V ROKU 2017: SVET

január 01, 2018 - 16:08
Na rozdiel od slovenska sa svetová politická scéna niesla v znamení dramatických turbulencií. Dominantnou témou boli francúzske prezidentské voľby, pokračujúci brexit, migračná kríza a bohužiaľ aj mnohé teroristické útoky.

Prvou veľkou udalosťou roku 2017 bola inaugurácia 45. prezidenta USA.Do Bieleho domu sa 20. januára nasťahoval Donald Trump, ktorý svojimi neštandardnými a neraz kontrovernými vyjadreniami rozdelil nielen svoju krajinu, ale aj svet na protichodné tábory.

Začiatkom februára mala Veľká Británia veľký dôvod na oslavu. Britská kráľovná Alžbeta II. (91) si pripomenula 65. výročie svojej korunovácie. V centre Londýna jej vzdali poctu oslavné salvy. Je najstaršou žijúcou a zároveň najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou. Oslavy sa niesli v tieni pokračujúceho brexitu, s ktorým dodnes nesúhlasí takmer
polovica obyvateľov Veľkej Británie.

S veľkým napätím svet sledoval májové prezidentské voľby vo Francúzsku. Našťastie obavy, že zvíťazí pravicová kandidátka Marine Le Penová a krajina sa vyberie cestou pravicového extrémizmu, sa nenaplnili. Víťazom volieb sa stal Emmanuel Macron. Tridsaťdeväťročný Macron sa stal najmladším prezidentom v novodobej francúzskej histórii. Voľby ali aj pikantnú príchuť škandáliku, keďže prvou dámou sa stala žena o 25 rokov staršia od prezidenta.Macronova manželka Brigitte sa so svojím manželom totiž začala zbližovať v čase, keď mal len pätnásť rokov a ona bola učiteľkou na jeho škole, navyše bola vydatá.

Minulý rok trpel svet nielen pokračujúcimi teroristickými útokmi, ale aj nepokojmi v členských krajinách eú.

Viac sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka Slovenka 52/2017

- - Inzercia - -