Dnes je nedeľa, 21.júl 2019, meniny má: Daniel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jiři Pomeje sa rozhodol bojovať s rakovinou hladovkou: Jeho telo to nevydržalo!

január 04, 2018 - 14:36
Bývalý partner zosnulej Ivety Bartošovej Jíři Pomeje sa v priebehu novembra dozvedel zdrvujúcu správu. Po tridsiatich piatich ožarovaniach, ktoré podstúpil kvôli rakovine hrtanu sa nádor nepodarilo zničiť. Lekári mu tak dali iba jedinú možnosť na prežitie - operáciu hrtana a zavedenie takzvaného slávika. Proti tomu sa však hudobník rozhodol bojovať alternatívnou liečbou, ktorá mu však dramaticky zhoršila stav!

Exmanžel nebohej Ivety Bartošovej Jíři Pomeje v priebehu apríla tohto roka zistil, že má rakovinu hrtana. Vtedy ešte silný Pomeje sa postavil zoči voči chorobe a absolvoval 35 ožarovaní, z ktorých má doslova vypálený krk. Ani to však nepomohlo a rakovina sa mu vrátila: ,,Vrátilo sa to. Histologické testy budú až v stredu, oni to však takou kamerkou zistili hneď,“ prezradil v tom čase v rozhovore pre české Aha!

Od lekárov dostal tvrdý ortieľ - buď podstúpi operáciu hrana a doživotne mu zavedú takzvaného slávika, kvôli ktorému stratí hlas, alebo sa zmieri s tým, že zomrie: ,,Rozliezlo sa mi to tak, že ani chemoterapiu či menej invazívny zákrok nezvažujem. Postavili ma pred otázku: Žiť, alebo zomrieť,” priznal umelec. ,,Dali mi na rozmyslenie mesiac. Po mesiaci, maximálne po mesiaci a pol sa podľa nich rakovina začne šíriť ďalej do celého tela,” hovorí.

Padlo rozhodnutie

„Už som sa rozhodol! Nechcem slintať, nechcem smrkať krkom, nechcem sa utopiť, keď sa ponorím do vody. Nedopustím, aby som skazil život manželke a dcérke. Na to nemám právo! To si radšej s nimi užijem ešte chvíľku pekné veci a potom zmiznem. Andy je veľmi mladá na to, aby si so mnou skazila život. Keď tu už nebudem, dám jej možnosť, aby si našla iného chlapa a Aničke nového tatina,“ rozhodol sa Pomeje, ktorý sa pokúsil bojovať s chorobou 40 dňovou hladovkou, počas ktorej pil iba zeleninové šťavy a čaje.

Prvotné výsledky vyzerali pozitívne a hoci rakovina nezmizla, aspoň sa jej šírenie zastavilo. Potom však nastal zlom. Pomeje dostal zápal pľúc a koncom decembra ho museli hospitalizovať. Podľa informácií českého Blesku sa sa jeho stav v noci zo stredy na štvrtok extrémne zhoršil a lekári boli nútení pristúpiť k tracheotómii. Prerezali mu priedušnicu a zaviedli kanylu, vďaka čomu v posledných sekundách zabránili jeho uduseniu.

,,O jednej hodine v noci sa Jirka začal dusiť, tak musel ísť okamžite na operáciu. Museli mu urobiť tracheotómiu, aby mohol dýchať,“  povedala na záver Blesku hercova manželka Andrea s tým, že jeho stav je už stabilizovaný. 

Foto: SITA

- - Inzercia - -