Dnes je pondelok, 17.december 2018, meniny má: Kornélia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Staromestské fašiangy prinesú zvyky, tradície, sprievod v maskách a bohatý program

január 10, 2018 - 09:47
Vystúpenie mamičiek a detičiek z Rodinného centra Prešporkovo na Hviezdoslavovom námestí, sprievod v maskách, tvorivé dielne aj s ľudovou hudbou Fidlikanti a aktivity pre deti v Zichyho paláci. To je len zopár aktivít, ktoré pre vás pripravilo Staré Mesto v rámci III. ročníka Staromestských fašiangov.

Fašiangový sprievod, na čele so starostom Starého Mesta sa vydá o 10.30h z Hviezdoslavovho námestia. Za sprievodu ľudovej hudby Fidlikanti bude smerovať ulicami historického centra do Zichyho paláci, kde mestská časť pre deti zabezpečila bohatý program a fašiangové občerstvenie. 

Na poludnie spoznajú Staromešťania a návštevníci mesta na Hviezdoslavovom námestí fašiangové zvyky, budú sa môcť zabaviť pri ľudovej hudbe a pochutia si na zabíjačkových špecialitách, či na guláši, ktorý pripraví starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Nebudú chýbať ani tradičné fašiangové maškrty, ako sú šišky či menej známe fánky. K slovu sa dostane aj folklór.

Súčasťou fašiangových osláv bude aj vyhodnotenie súťaže žiakov staromestských základných a materských škôl o najkrajšiu fašiangovú masku a výstava nielen masiek ale aj fotografií z ich fašiangových karnevalov.

Výstava fotografií a masiek v Zichyho paláci potrvá do 28. februára. „Cieľom Starého Mesta je oživovať tradície a zvyky. K fašiangom už od nepamäti patrí dobrá zábava a výborné jedlo. Tradičnými jedlami boli fánky, šišky, pampúchy, záviny a zabíjačkové špeciality a tieto chceme či už na námestí alebo v Zichyho paláci, kde je pre deti počas dňa pripravený bohatý program ponúknuť. Som rád, že fašiangy sú ďalšou tradíciou, ktorú sa nám v Starom Meste podarilo oživiť," hovorí staromestský starosta Radoslav Števčík.

Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov (6. januára) do Popolcovej stredy, ktorá tento rok pripadla na 14. februára. Je to obdobie zábavy, plesov, bálov, ľudových veselíc, zabíjačiek a svadieb. Končí sa v utorok pred Popolcovou stredou tzv. pochovávaním basy. Od Popolcovej stredy nasleduje 40-dňové obdobie pôstu pred Veľkou nocou.

- - Inzercia - -