Dnes je pondelok, 21.január 2019, meniny má: Vincent
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

V Pistoriho paláci sa prenesieme do 20tych - 40tych rokov

január 10, 2018 - 09:58
Mestská časť Bratislava-Staré Mesto v spolupráci s občianskym združením Swingmánia pripravili na mesiace február až apríl cyklus zaujímavých prednášok s názvom NOVÁ DOBA, ktoré pútavým spôsobom priblížia obyvateľom Bratislavy obdobie prvej polovice minulého storočia. Prednášky o histórii módy, hudby, tancov či architektúry v období rokov 1900 – 1950 nám ukážu tie najkrajšie ale i tienisté stránky života našich starých rodičov.

Prednášky, ktoré sa budú pravidelne konať v Pistoriho paláci a budú doplnené módnymi prehliadkami, hudobnými a tanečnými ukážkami, prezentáciami z jednotlivých období.

„Týmito prednáškami sme chceli jednak reflektovať na aktuálnu tému 100. výročia založenia prvej Československej republiky, ktorá spadá do nami zvoleného obdobia, ale zároveň sme chceli poskytnúť priestor pre načerpanie nových informácií pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o obdobie rokov 1900 až 1950. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o móde, hudbe, tancoch či architektúre z iných zdrojov, než z kníh či internetu, ktorý býva často plný zavádzajúcich informácií. Prednáškami chceme nadviazať na podujatie Cestovanie časom, ktorého tretí ročník sa uskutoční v júni tohto roku v historickom centre. Zároveň chceme ľudí pútavo vtiahnuť do obdobia, kedy dámy nosili klobúky a rukavičky a páni boli gentlemanmi, kedy sa udiala revolúcia v odievaní, vznikali nové hudobné žánre ako hot ragtime alebo swing, s nimi súvisiace nové tance a v neposlednom rade vzniklo celé úžasné obdobie v architektúre zvané funkcionalizmus alebo art deco. Preto budú prednášky doplnené módnymi prehliadkami originálnych odevov, živými hudobnými vstupmi či tanečnými ukážkami. Prednášky sme pripravili v spolupráci s renomovanými mladými umelcami, ktorí sa tomuto obdobiu venujú ako aktívni umelci a s v spolupráci s Oddelením architektúry Ústavu stavebníctva a architektúry SAV. Celý projekt je rozdelený do mesačných okruhov, kedy sa vo februári budeme venovať prevažne obdobiu 20-tych rokov, v marci obdobiu 30-tych rokov a v apríli zakončíme tému 40-tymi rokmi. Každý mesiac usporiadame štyri samostatné prednášky s témami móda, hudba, tanec a architektúra v Bratislave,“ informovala Ľubica Janegová, vedúca oddelenia kultúry MČ Bratislava-Staré Mesto.

6.2.2018 o 18:00

NOVÁ DOBA – NOVÁ MÓDA

Prvá prednáška nás zavedie do odvetia módy v atraktívnych a často idealizovaných 20-tych rokoch minulého storočia. O tom, čo predchádzalo priam revolúcii v móde, ktorá sa postupne udiala na celom svete, aké výdobytky vedy a techniky zmenili odevný priemysel či ukážky najkrajších modelov zo svetoznámych módnych salónov nám predstaví swingová speváčka Jana Dekánková, ktorá sa štúdiu obdobia 20-tych až 40-tych rokov venuje už viac než 15 rokov.
Prednáška bude doplnená módnou prehliadkou originálnych modelov z 20-tych rokov a dobových replík zo zbierok múzea Lednice dávná - Jak se žilo za Tatíčka Masaryka.

13.2.2018 o 18:00

Druhá prednáška nás zavedie do sveta hudby, ktorá ako nová vznikla na prelome 19-teho a 20-teho storočia. Nie je ňou nič iné ako starý dobrý jazz, o ktorom si veľa ľudí myslí, že je to hudba moderná a nezrozumiteľná. Avšak v čase svojho vzniku to bola hudba tanečná, na ktorú sa veselo zabával celý civilizovaný svet.
O tom, kde sa jazz zrodil a ako sa vyvíjal, čo je to blues, ragtime, hot jazz, New Orleans či swing nám porozpráva poslucháčka hudobnej fakulty VŠMU a lektorka swingových tancov, Klér Přecechtělová. O hudobné ukážky, aby sme to mali pestré, sa postarajú špičkoví interpreti tzv. starého jazzu, klavirista Ladislav Fančovič a saxofonista Pavol Hoďa.

22.2.2018 o 18:00

NOVÁ DOBA – NOVÝ TANEC

Tretia prednáška nás zavedie do tanečných sál 20-tych rokov a jazzových klubov, kde na parkete vznikali nové tance. Nám najznámejší sú asi charleston či shimmy, ktoré tancovali naše babičky a dedkovia. Avšak čo predchádzalo ich vzniku a aké ďalšie tance sme mohli v tej dobe na parkete vidieť, pútavo predvedie Mgr. Art. Ján Kubriczký, absolvent tanečnej katedry VŠMU a lektor swingových tancov.
Prednáška bude doplnená tanečnými ukážkami lektorov tanečnej školy B-Swing.

28.2.2018 o 18:00

NOVÁ DOBA – NOVÁ ARCHITEKTÚRA

Moderné mesto a priemysel: Bratislava po roku 1918
Prešporok sa vďaka vzniku veľkých podnikov modernizoval už počas druhej polovice 19. storočia. Postupne sa z neho stalo jedno z najdôležitejších priemyselných centier monarchie. Vzostup mnohých tovární prerušila prvá svetová vojna. Nové podmienky po vzniku 1. Československej republiky nedovolili fabrikám ďalej sa rozvíjať takým tempom, ako predtým. Napriek tomu, zrod modernej metropoly – Bratislavy, priniesol v medzivojnovom období nové idey v architektonickom navrhovaní a urbanistickom plánovaní, ktorých odrazom sa stali aj viaceré pozoruhodné staviteľské počiny v oblasti priemyselných stavieb.
Prednášku pripravila PhDr. Katarína Haberlandová, PhD.: Oddelenie architektúry, Ústav stavebníctva a architektúry SAV

Témy ďalších prednášok, o ktorých Vás budeme detailne informovať neskôr:
07.3. Nová doba - Nová móda - obdobie rokov 1930-1940
14.3. Nová doba - Nová hudba - obdobie 30-tych až 50-tych rokov
21.3. Nová doba - Nový tanec - obdobie 30-tych rokov
29.3. Nová doba - Nové bývanie - F. Weinwurm - prednáša Henrieta Moravčíková
04.4. Nová doba - Nová móda - obdobie rokov 1940-1950
11.4. Nová doba - Nová hudba - Ženy v ranom jazze
18.4. Nová doba - Nový tanec - obdobie 40-tych rokov
25.4. Vojnová Bratislava: mesto v zázemí – prednáša Peter Szalay

Miesto konania: Pistoriho palác, Štefánikova 25, Bratislava

Vstupné: 3€ - možné zakúpiť v sieti Ticketportal

- - Inzercia - -